A tiltakozók Nicolas Sarkozy elnök válságkezelése ellen tüntettek, és további szociális intézkedéseket követelnek a gazdasági válság következményei és a munkanélküliség enyhítésére.
Az országos tiltakozónapon 229 városban szerveztek békés tüntetéseket, amelyeken a rendőrség szerint 1,2 millióan, a legjelentősebb szakszervezet, a CGT szerint összesen 3 millióan vettek részt. A szervezők eredetileg legalább annyi résztvevőt vártak, mint a január 29-i megmozduláson, amikor számításaik szerint több mint 2 millióan, a rendőrség szerint 1 millióan vonultak utcára országszerte, de a részvételi arány meghaladta a várakozásokat.
A hatóságok és a francia média jelentései szerint is Nicolas Sarkozy 2007 májusi megválasztása óta a legjelentősebb tiltakozásokat tartották csütörtökön. A legnagyobb megmozdulásra ismét Párizsban került sor, ahol a rendőrség szerint 85 ezren, a szakszervezetek szerint 350 ezren voltak.
Az elnöki hivatal és Francois Fillon kormányfő is kizárta újabb szociális intézkedések lehetőségét a lakossági fogyasztás fellendítésére. Az előző, januári sztrájknap hatására Sarkozy február 18-án csúcstalálkozóra hívta a szociális partnereket, és 2,6 milliárd eurós szociális intézkedéscsomagot tett le az asztalra, ezt azonban a szakszervezetek keveslik.
A tömegközlekedésben már szerda este megkezdődött a sztrájk, és az a légi közlekedésben is fennakadásokat okozott: csütörtökön a párizsi Orly repülőtéren a járatok harminc százalékát, a Roissy-Charles de Gaulle termináljain a tíz százalékát törölték, ez a Budapestre közlekedő repülőgépeket is érinti.
A vasutasok 36 százaléka nem vette fel a munkát. Az Állami Vasúttársaság (SNCF) tájékoztatása szerint a szuper expresszeknek (TGV) a hatvan százaléka indult el, de a London felé közlekedő Eurostar, illetve a brüsszeli Thalys menetrendjében nincsenek fennakadások, hasonlóan a párizsi tömegközlekedéshez, amelynek 95 százaléka működik. A vidéki városokban viszont zavarosabb a helyzet. Van, ahol egyáltalán nem járnak a buszok, metrók, villamosok.
A közalkalmazottak közül elsősorban az oktatásban és az egészségügyben dolgozók sztrájkolnak, ágazatonként 35-60 százalékuk, de a elbocsátásoktól szenvedő magánszektor számos nagyvállalatának (Total, Carrefour, Auchan, Saint-Gobain) dolgozói is részt vesznek a munkabeszüntetésben, csakúgy, mint bankalkalmazottak.
Franciaországban az év eleje óta ismét 2 millió fölé emelkedett a munkanélküliek száma, és a statisztikai hivatal legalább 300 ezer munkahely megszűnésére számít 2009 első felében. Ezzel is magyarázható, hogy a különböző felmérések szerint a franciáknak több mint a háromnegyede jogosnak tartja az általános sztrájknapot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.