Derékba törheti a világgazdaság – e nélkül is gyenge lábakon álló – kilábalását, ha súlyos, világszintű járvánnyá dagad a Mexikóból indult sertésinfluenza. A gazdasági válságtól mentes időkben megfogalmazott prognózisok is 1000 milliárd dollárokban számolják a lehetséges károk nagyságát, ez több százalékpontnyi mínuszt jelentene az idén különben is negatív tartományba várt globális GDP vonatkozásában.
A mexikói kormány éppen a gazdasági károktól tartva nem rendelt el eddig munkaszünetet, csupán felkérte a mozikat, szórakozóhelyeket és templomokat, hogy maradjanak zárva a járvány terjedésének lassítása érdekében. Agustin Carstens mexikói pénzügyminiszter szerint korai még a gazdasági hatásokat találgatni, ám a helyzet súlyosságát jelzi, hogy egyes fővárosi bolttulajdonosok és szolgáltatók forgalma az utóbbi napokban a felére csökkent.
A turisták elmaradása padlóra küldheti Mexikót, hiszen az idegenforgalom számít az ország harmadik legnagyobb devizatermelőjének. A GDP már a tavalyi utolsó negyedévben is 1,6, ez év január–március között 4,2 százalékkal zuhant.
Természetesen a világ tőzsdéit sem hagyta érintetlenül a sertésinfluenza híre. Az európai börzék lapzártánkig 1-2 százalékot estek a pénteki záróértékhez képest, és a tengerentúli mutatók is hasonló mélységben tanyáztak.
A nap legnagyobb vesztesei a légitársaságok voltak. A British Airways árfolyama például a nyitás után 17 százalékos mínuszba került, ekkora napon belüli esést 2001 óta nem tapasztaltak a cég részvényesei. A Lufthansa 14, a világ legnagyobb légicége, a kínai Air China pedig 13 százalékot esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.