A nemzetközi hitelminősítő a cseh szuverén adóskockázati besorolással egyező, magasan elsőrendű - a közepes befektetői "BBB" magyar adósosztályzatnál négy fokozattal jobb - "A plusz"-t adta meg a készülő cseh eurokötvényre. Ehhez fűzött részletes elemzésében a Fitch azt írta: becslése szerint Csehország hazai össztermék-értéke (GDP) az idén 2,5 százalékkal csökken a tavalyi 3,1 százalékos reálnövekedés, illetve a tavalyi évvel zárult öt év 5,3 százalékos éves átlaga után.
A cseh gazdaság azonban viszonylag erős pozícióban lépett be a recessziós időszakba, az államadósság-ráta alacsony, a bankrendszer erőteljes, és a közép-kelet-európai térség más országaira jellemző makrogazdasági egyensúlytalanságoknak Csehországban nem sok jele van, áll a Fitch elemzésében. Az államháztartási hiány a hitelminősítő előrejelzése szerint a GDP-érték 4,3 százalékára bővül az idén a tavalyi 1,4 százalékról, az államadósság azonban alig 29 százalék, vagyis még az "A" besorolási csoportra jellemző 39 százalékos középértéktől is jóval elmarad. A külső fizetési helyzet erős: a folyómérleg-hiány mérsékelt, tavaly a GDP-érték 2,9 százaléka volt, és az elmúlt évtized legnagyobb részében a deficitet folyamatosan fedezték a nem adósságteremtő tőkebeáramlások.
A bruttó küladósságráta is csekély térségi összehasonlításban, és nettó alapon Csehország külső hitelezői pozícióban van, egyedülálló módon a közép-kelet-európai térségben, áll a Fitch Ratings keddi londoni elemzésében.
A cseh bankrendszer - az összesített mérlegfőösszeget tekintve - 97 százalékban külföldi tulajdonban van, ugyanakkor a magánszektorba kihelyezett hitelállomány a GDP arányában mindössze 50 százalék a térségre jellemző 91 százalékos középértékkel szemben. A bankok tőkeellátottsága jó, és a bankszektor nem mutatja azokat a sebezhetőségeket, amelyek több térségi társgazdaságban hozzájárultak a makroszintű feszültségek kialakulásához, áll a hitelminősítő keddi londoni elemzésében. A Fitch szerint lakossági hitelállomány-növekedés térségi összehasonlításban mérsékelt volt, és a növekedésnek nem volt kiemelkedően jellemző vonása a devizahitelek kihelyezése a fedezetlen hazai adósoknak. A hitelminősítő ugyanolyan jó adósosztályzatot tart érvényben Csehországra, mint az euróövezeti tag Szlovákiára. A cég e hónap elején közzétett átfogó térségi elemzésében azt írta: becslése szerint a feltörekvő Európa egészének gazdasági kibocsátása átlagosan 3,1 százalékkal csökken 2009-ben. Ez "súlyos és hirtelen recesszió" a tavaly mért 4 százalékos, és a 2007-tel zárult öt év átlagosan 6,8 százalékos éves növekedései után.
A hitelminősítő előrejelzése szerint az idei évre valószínűsített 3,1 százalékos átlagos térségi GDP-mínuszon belül igen széles a megoszlás: az előrejelzési sáv az azerbajdzsáni gazdaságra jósolt 2,5 százalékos reálnövekedéstől és a Fitch által Lettországban várt 12 százalékos GDP-zuhanásig terjedt. A cég szerint közép-európai EU-térségben Magyarországon és az euróövezeti tag Szlovéniában lesz a legmélyebb a recesszió; a Fitch a magyar gazdaságban az idén 5, Szlovéniában 4,3 százalékos visszaesést valószínűsít.
A térségbeli országok hosszú futamú adóskockázati besorolásai a nemzetközi hitelminősítőknél:
S&P Fitch Moody''s
Magyarország BBB mínusz BBB Baa1
Csehország A A plusz A1
Szlovákia A plusz A plusz A1
Szlovénia AA AA Aa2
Lengyelország A mínusz A mínusz A2
Románia BB plusz BB plusz Baa3
Oroszország BBB BBB Baa1
Horvátország BBB mínusz BBB mínusz Baa3
Bulgária BBB BBB mínusz Baa3
Ukrajna CCC plusz B B1
Észtország A BBB plusz A1
Lettország BB plusz BB plusz Baa3
Litvánia BBB BBB A3
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.