BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Róna Péter: Nem serkentette a növekedést a Bokros-csomag

A manapság sokak által ünnepelt Bokros csomag hívői joggal mondhatják, hogy Bokros úr elképzelései kedvező hatásokkal bírtak volna, ha az Alkotmánybíróság nem bombázza szét annak sok pontját.

De azt nem lehet mondani, hogy a csomag a gazdaságot a tartós növekedés pályájára állította volna. A csomag bevezetését követő fellendülés ugyanis egyetlen átmeneti hatású tényezőre, a forint leértékelésére épült – írja a Népszavában Róna Péter közgazdász. Amikor annak hatása kimerült, maradt az abból fakadó infláció, amit aztán a Nemzeti Bank félrekezelt. És maradt az alulfoglalkoztatottság, a társadalmi megosztottság. A megszorítások segítségével felszabadított források nem növelték a nemzetgazdaság versenyképességét.

Az ezredfordulóra a hatékonyság növekedése lelassult, és helyébe nem lépett semmi. Az Orbán, majd a Medgyessy kormány egyensúlyromboló intézkedései nem okozták, hanem követték a növekedés lassulását, mégpedig abban a téves reményben, hogy ezek az intézkedések a kereslet pezsdítésével visszahozzák növekedés dinamikáját. Történelmi tény, hogy az elmúlt harminc évben a vészes egyensúlyhiány hazánkban nem okozta, hanem követte a gazdaság kifulladását.

Róna szerint most a legnagyobb gond a nemzeti bank beszorult monetáris politikája. Mindaddig, amíg a magyar gazdaság hét-nyolc százalékkal magasabb reálkamatot kénytelen kitermelni, mint versenytársai ahhoz, hogy hitelhez jusson, behozhatatlan versenyhátrányra van kárhoztatva, amit a járulékok csökkentése nem képes kompenzálni. A gazdaság nem jut hitelhez, mert a bankok joggal tartanak attól, hogy a romló gazdasági környezetben az adósok nem tudják kitermelni a magas reálkamatot. A devizahitel állomány viszont megakadályozza a kamatok csökkentését, hiszen csak a magas forint kamat támasztja alá a forint árfolyamát. Mindennek előfeltétele tehát a devizahitelek forinthitelekre váltása.

Az utóbbi hetek eseményei valószínűleg meggyőzték a magyar társadalmat a megszorítások szükségességéről, de hiba lenne azt gondolni, hogy annak igazságosságáról is hasonlóképpen vélekedik az ország többsége. A lehetséges tüntetéseket és tiltakozásokat a megszorítások ellen persze lehet úgy is felfogni, mint a politikai megosztottság, a széthúzás, vagy éppenséggel az ellenzék rosszindulatának ismételt bizonyítékát, de úgy is, mint a társadalom megsértett igazságérzetének kifejezését. A társadalom ugyanis jogosan megköveteli nem csak azt, hogy a csomag mindenkinek fájjon, hanem azt is, hogy az lehetőleg mindenkinek egyformán fájjon, de még azt is, hogy a fájdalmak utáni gyümölcsből mindenki egyaránt részesüljön.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.