Immár a világ legnagyobb gazdaságának számító Egyesült Államokban is komolyan veendő lehetőségként merült fel az ország hitelbesorolásának romlása a gazdasági élénkítés miatt felhalmozódott államadósság miatt.
Alig egy nappal azután, hogy a szintén nagy deficittel küzdő Nagy-Britanniára vonatkozó várakozását semlegesről negatívra változtatta a Standard & Poor’s, vezető elemzők az USA-val kapcsolatban is elképzelhetőnek nevezték az AAA besorolás elvesztését.
Nagyon fontos, hogy az elnök és a törvényhozás olyan költségvetési politikát kövessen, amelynek segítségével középtávon fenntartható szintre lehet leszorítani a deficitet – fogalmazott Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a Bloombergnek. Ez konkrétan a 2009-re várható 12,9 százalékos GDP-arányos hiány lefaragását jelentené úgy, hogy jövőre 8,5, 2011-re 6 százalékra vinnék le a szintet, 2012–19 között pedig a 2,7–3,4 százalékos sávban tartanák.
Magyarországon az idén jelenleg 3,9 százalékos hiányra számítanak - ami már egy lerontott érték, a korábbi 2,9-ről.
A kongresszus költségvetési hivatalának (CBO) előrejelzése ugyanakkor a jelenleg tervezett politikai lépésekből kiindulva középtávon 5 százalékos strukturális hiányt valószínűsít, ez azt jelenti, hogy a gazdasági potenciál teljes kihasználtsága mellett sem lehet majd e szint alá szorítani a deficitet.
Peter Orszag, a Fehér Ház stábjának költségvetési igazgatója – egyben a CBO korábbi vezetője – viszont megkérdőjelezte a hivatal prognózisát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.