Egyre komolyabb méreteket ölt itthon az állástalanság, a következő hónapban valószínűleg a lélektani 10 százalékot is átlépheti. A február és április közötti három hónapban 9,9 százalékos volt a munkanélküliség – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ez 412 ezer állástalant jelent, kilencezerrel többet, mint az előző időszakban, amikor a munkanélküliségi ráta még 9,7 százalékon állt. Éves szinten pedig 89 ezerrel nőtt a munkát keresők száma. Az elbocsátási hullám ősszel kezdődött a magánszektorban, amikor a válság elsőként elérte az ipar termeléssel foglalkozó vállalkozásokat. Mostanra azonban már más szektorokra is átgyűrűzött a recesszió, így már nem csak termelő egységek bezárásáról szólnak a hírek.
Az évtizedes mélypontra süllyedt foglalkoztatottság valamelyest emelkedett, de ez csak a szezonális munkák beindulásának köszönhető. 3 millió 767 ezer fő rendelkezett valamilyen munkával a vizsgált három hónapban, ez nagyjából kétezer fővel több az előző időszakinál, viszont éves szinten 84 ezer fős zsugorodásnak számít. A foglalkoztatási ráta maradt az előző időszaki, 48,9 százalékon, de ha csak a 15 és 64 év közöttieket (a nemzetközi összehasonlításban munkaképes korúnak számítókat) tekintjük, akkor is mindössze 55,1 százalékos az arány, ami éves szinten 1,1 százalékpontos visszaesést jelent. Az egyetlen jó hír a friss adatokban, hogy a korábbi évekkel ellentétben most a munka nélkül maradók nem vonulnak ki nagy számban a munkaerőpiacról. Sőt, a gazdaságilag inaktívak száma éves összehasonlításban még csökkent is, 3 millió 540 ezerről 3 millió 516 ezerre. Ez azért kedvező fejlemény, mert így szabad munkaerő-kapacitást képeznek, amelyet a recesszió elmúltával könnyen felszívhatnak majd az újraéledő vállalkozások. A korábbi gyakorlat szerint viszont ilyenkor az érintettek fele elment előrehozott vagy rokkantnyugdíjba, amely végleges kilépést jelentett a munka világából.
A munkanélküliek 18,2 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki, ez az arány a megelőző év azonos időszaki értékénél 0,8 százalékponttal magasabb, ugyanakkor munkanélküliségi rátájuk (25,1 százalék) 6,1 százalékponttal haladta meg az egy évvel ezelőttit. A munkanélküli státusba történő folyamatos beáramlás miatt csökkent a munkanélküliség átlagos időtartama (jelenleg 16,5 hónap), és hasonló okból mérséklődött (4,8 százalékponttal) a tartósan, legalább egy éve munkanélküliek aránya (42,5 százalékra).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.