Élelmiszerpiac
Időközben bejelentést tett a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH) az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (Éfosz), mert a szervezet tapasztalatai szerint az üzletláncok visszaélnek „vevői erejükkel” az áfaemelés kapcsán. A hálózatok – tartva a kereslet várható visszaesésétől – a fogyasztói árakat nem kívánják emelni, ezért a beszállítói árak négy-hat százalékos csökkentésére kényszerítik a cégeket. Így az áfanövelés többletterheit az élelmiszeriparral fizettetnék meg, a nyereségükből a fogyasztók érdekében semmit sem engednének.
Önmagában semmi különös nincs abban, hogy a kereskedők egyes költségek növekedésekor – mint amilyennek a mostani áfaemelés is minősül – árváltoztatásokat kérnek a beszállítóktól – reagált Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. A gondot az okozná, ha az üzletláncok nem egyes árukat, hanem teljes cégeket akarnának kilistázni, de ilyen esetekről az OKSZ nem tud.
A szövetség egyébként az ötszázalékos áfaemelést „óriási gazdaságpolitikai baklövésnek” tartja, mivel az élelmiszer-kereslet e nélkül is hosszú ideje csökken a hazai piacon.
Vámos György hozzátette: a kereskedőknek sincsenek tartalékaik, ezért biztosra vehető, hogy az áfanövelés néhány hónap múlva végül beépül a fogyasztói árakba (hiszen a többletterheket várhatóan az élelmiszeripar sem tudja „lenyelni”).
További részleteket az áfa-emelés élelmiszerpiaci hatásairól - amennyiben előfizetőnk - itt olvashat. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Lakáspiac
Heves vitákat kavart az utóbbi hetekben, hogy a július 1-jén hatályba lépő áfaemelés okozhat-e akár több százezer forintos váratlan költséget az új lakást vásárlók számára. A pénzügyi tárca szerint visszamenőleges tehernövekedéssel nem kell számolni, a szakemberek szerint azonban igen. Valójában az, hogy az áfaemelés mekkora terheléssel jár a vásárlók számára, a szerződések időzítésén és a már befizetett előlegek arányán múlik.
Például: Ha a vevő az új lakás beszerzéséhez kapcsolódó előleget június 30-ig kifizeti, ez az összeg még a jelenleg hatályos adókulccsal – vagyis 20 százalékkal – adózik. Csak az előleggel le nem fedett ellenérték – vagyis a vételár fennmaradó része – esik az új, 25 százalékos áfakulcs alá.
Bonyolultabb a helyzet, ha a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás „belenyúlik” az áfaemelés dátumába. A törvény szerint ezeket az eseteket időarányos részteljesítésnek kell tekinteni, vagyis ki kell számítani, hogy hány nap „jut” 20 és hány 25 százalékos áfára az adott elszámolási időszakból.
További részleteket a lakáspiaci kérdésekről itt olvashat
Gázár
Júliustól mintegy 20 forint tehet ki a gázárban az az importkorrekciós tétel, amit az E.ON érdekében a kormány beépít a tarifába. Ettől még júliustól továbbra is csak az áfa miatt emelkedik az ár. Októbertől viszont a tétel 3 forint körülire csökken, amit követhet az ár is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.