Az egyik pólust az EU soros elnökségét júliustól átvevő Svédország mezőgazdasági minisztere, Eskil Erlandsson testesítette meg, aki a termelőknek járó közvetlen kifizetések drasztikus csökkentéséért és ezen keresztül a közösségi kassza tehermentesítéséért emelt szót. Ennek érdekében fontosnak tartja az agrárkiadásokon belül a 2003-as reformmal létrehozott második, vidékfejlesztési pillér további erősítését, tehát a moduláció folytatását.
A jelenlegi rendszer legnagyobb haszonélvezőjének számító Francia-, Német- és Spanyolország viszont ragaszkodik a közvetlen támogatásokhoz. Ahogy a francia agrárminiszter, Michel Barnier fogalmazott: a közös agrárpolitikának az élelmiszer-ellátás biztonsága, a termények magas minősége és a vidéki körzetek prosperitása szempontjából egyaránt kulcsszerepe van. A gazdálkodást nemcsak közvetlen termelői támogatásokkal lehet segíteni, de feltétlenül szükség van intervenciós eszközökre, például a mostani tejpiaci válsághoz hasonló helyzetek kezelésére – tette hozzá.
Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztos – a következő Európai Bizottság nevében – 2010 második felére ígéri a reform lehetséges irányainak felvázolását, majd 2011 közepén kezdődhet a vita a konkrét előterjesztésekről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.