BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb két nagyprojekt ment át a brüsszeli vizsgán

Újabb két környezetvédelmi nagyprojekt, Nyíregyháza szennyvíztisztításának és csatornázásának fejlesztését, továbbá a Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program támogatási kérelme kapta meg az EU jóváhagyását.

A mostani döntéssel immár kilencre nőtt azoknak a nagyprojekteknek a száma, amelyek európai uniós támogatását jóváhagyták Brüsszelben az EU illetékesei. Ezek mellett még további 14 nagyprojekt van túl a kormánydöntésen, amelyek közül 12 már Brüsszelben várja a támogató döntést.

A most elfogadott két nagyprojektről szólva Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter a hazai fejlesztéspolitika sikerének értékelte a brüsszeli hírt, s egyidejűleg azt, hogy az Európai Unió tagországai közül Magyarország nyújtotta be Brüsszelnek a legtöbb nagyprojektet.

Nyíregyháza szennyvíztisztító és csatornázási nagyprojektjekeretében több mint 12,7 milliárd forintos beruházással épül ki a városban és térségében a még hiányzó szennyvízcsatorna-rendszer. Újra üzemelni fog a nyíregyházi II. számú szennyvíztisztító telep, és a szennyvíziszap korszerű kezelésére megépítenek egy új komposztáló telepet is. A beruházás jelentősen csökkenti a térségben a talaj, valamint a felszíni és felszín alatti vizek szennyezését, ezzel összesen mintegy 130 ezer lakos számára teremt tisztább és egészségesebb környezetet.

A Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Projekt 313 település 426 ezer lakosa számára évi mintegy 200 ezer tonna hulladék kezelésének problémáját oldja meg. A beruházás célja egy regionális hulladékgyűjtési rendszer, valamint szelektív gyűjtési- és hasznosítási, továbbá ártalmatlanítási rendszer kialakítása.

Ennek keretében a 12 város és a 301 község számára Pécs-Kökény telephelyen egy regionális hulladékkezelő központ létesül – 30 ezer tonna kapacitású válogatóművel, 150 ezer tonna kapacitású mechanikai-biológiai előkezelővel és 9,75 ezer tonna kapacitású komposztáló teleppel –, valamint további két, összesen évi 40 ezer tonna kapacitású regionális hulladékkezelő alközpont létesül Barcson és Marcaliban.

A regionális hulladékgyűjtés négy átrakó állomás segítségével valósul meg Kaposszekcsőn, Pécsett, Barcson és Szentlőrincen. Emellett 22 – festék, szárazelem, gyógyszer és elektronikai hulladék gyűjtésére is szolgáló – hulladékudvar, valamint 820 darab hulladékgyűjtő sziget létesül a szelektív gyűjtéshez az érintett térségben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.