Vértes András beszédében arról szólt, hogy a válság első szakasza, és az arra jellemző, szinte valamennyi területen jelentkező hatalmas zuhanások valószínűleg már véget értek. A második szakaszban már ilyen nagy visszaesések nem következnek be – mondta –, lesznek pici romlások és javulások, s ez még eltart egy ideig. S a harmadik szakaszban elkezdenek fölfelé ívelni az országok, kilábalnak ebből a folyamatban - számol be a sonline.hu. Ám közben az országok hihetetlenül megnövelik államháztartási deficitjüket, óriási államadósságok alakulnak ki. Ezt finanszírozni kell majd a világ országaiban. Ennek pedig az lesz a következménye, hogy rendkívül magasak lesznek a kamatok és az infláció a világban az elkövetkező 5-10 évben.
Ám Vértes András szerint ez Magyarországra nem érvényes, mert a kiszáradt nemzetközi pénzpiacok miatt nem engedhettük meg magunknak, hogy költekezzünk. Viszont született egy megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal – hangsúlyozta –, hogy nem nő az államháztartás deficitje, sőt javulnak a kondíciók. Ezt az adóátrendezésekkel, reformokkal érik el, s ennek következtében 2009-2010-ben elfogadható egyensúlyi pozícióval fog rendelkezni hazánk. Hogy a versenyképességi pozíciói mikor lesznek kifejezetten jók, nem lehet pontosan megmondani. Nagy valószínűséggel a GDP mélypontja ez év harmadik negyedéve lesz, s valamikor 2010 második-harmadik negyedévében kezd el egy picit emelkedni.
Ám mivel még nem megy fölfelé a gazdaság, tovább fog nőni a munkanélküliség, csökken a foglalkoztatás, de már nem olyan ütemben mint eddig. Annyi bizonyos, hogy 10 százalék fölé fog emelkedni a munkanélküliség, 10-11 százalék közt lesz a csúcsa, majd 2011 környékén lehet azt remélni, hogy elkezd csökkenni az állástalanok száma.
A fórum további résztvevőinek, köztük Herczog László szociális és munkaügyi miniszter felszólalását itt olvashatja el
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.