A 2 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés elfogadhatatlan, mert ilyen mértékű felmelegedés mellett már nem lehetne garantálni a kis szigetországok túlélését - hangsúlyozta az Aosis szervezetben elnöklő Dessima Williams, a mindössze 344 négyzetkilométer területű Grenada ENSZ-nagykövete.
Az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében a G8-csoport és az élen járó fejlődő országok vezetői a héten abban állapodtak meg l,aquilai csúcstalálkozójukon, hogy nem emelkedhet világszerte 2 Celsius-foknál nagyobb mértékben a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban.
A kis szigetországok azonban ragaszkodnak ahhoz, hogy a hőmérséklet-emelkedést legfeljebb 1,5 Celsius-fokban maximalizálják. "A világnak kötelessége biztosítani, hogy egyetlen szigetország se kerüljön víz alá. Sajnos a világ elkötelezettsége nélkül éppen azok az országok fogják viselni a legsúlyosabb következményeket, amelyek a legkevésbé járultak hozzá a globális felmelegedéshez" - figyelmeztetett az Aosis. A legkisebb és legkiszolgáltatottabb szigetállamok már most érzik a klímaváltozást és szenvednek a hatásaitól - tette hozzá a szervezet.
Az Aosis amiatt is bírálta a legfejlettebb ipari államokat, hogy nem fogadtak el pontos irányelveket a szén-dioxid-kibocsátást csökkentő eljárásokról. Míg a vezető hatalmak 50 százalékos szén-dioxid-kibocsátást irányoztak elő 2050-ig, a kis szigetállamok közös álláspontja szerint 85 százalékos csökkentést kellene elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.