BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Adóparadicsomokba menekítik pénzüket a gazdag britek

A brit kormány legutóbbi adóemelései elől nagy számban keresnek menedéket a gazdagabb alattvalók a könnyen elérhető adóparadicsomokban – állítja a Sovereign Group tanácsadócég.

A jelenség önmagában elég volt ahhoz, a könnyített közteherviselést kínáló, néhány központban továbbra is dráguljanak az ingatlanok, dacolva a kontinens nagy részén megfigyelhető árcsökkenéssel.

Az offshore üzleti tevékenység szervezésére és ingatlan-tanácsadásra szakosodott Sovereign Group rámutat, hogy visszájára sülnek el a brit kormány drasztikus adóemelési lépései. A cég elnöke – Howard Bilton – rámutatott, hogy nem a hatvanas években vagyunk, amikor átláthatatlan és áthághatatlan valutakorlátozások, illetve gyatra kommunikációs lehetőségek állítottak akadályokat személyek és az üzleti tevékenység áttelepülése elé.

Ma a szélessávú távközlés és a globális léptékben szabad tőkeáramlás korában élünk, amikor mindenki a lábával szavazhat, és menekülhet a legkedvezőbb adózási feltételeket kínáló központokba. Az a tétel, hogy ma mindenkinek versenyeznie kell, az adóhatóságokra is vonatkozik – figyelmeztetett a Sovereign Group elnöke, rámutatva, hogy a kitelepülő jómódúak többnyire a vállalkozásaikat is viszik magukkal, nem várva meg, amíg az állam megkopasztja őket. A szakember szerint a brit adóemelések igazi vesztesei ily módon azok a, kis egzisztenciák lesznek, akik nem tudnak elmenekülni a brit pénzügyi rendszer mohósága elől.

A legkedveltebb – könnyen elérhető és gyakorlatilag 100 százalékos szélessávú hálózati lefedettséggel rendelkező – célállomás Monaco, ahol az ingatlanárak tavaly is mintegy 30 százalékkal emelkedtek. A kereslet alakulása mögött nyilván nem az enyhe klímát kell látni, mert a francia Cote d’Azur vagy a spanyol Costa del Sol számos körzetében 50 százalék körüli árcsökkentést mutattak ki. A Monaco szomszédságában lévő Provence településein is jelentős ingatlanár-esés volt megfigyelhető, ezért a drágulás okát egyértelműen a kedvező adózási feltételekkel magyarázza Sovereign Group, amely szerint a városállam területén továbbra is drágulni fognak a lakások.

Gibraltárra hullámokban érkeznek a gazdag britek, a fokozott kereslet kielégítésére rekordidő alatt építenek új lakásokat a kivitelezők, ami óriási kontrasztot mutat a romokban heverő, szomszédos spanyol ingatlanpiaccal és építőipari ágazattal. Hasonló a helyzet Genf térségében, ahol az üresen álló bérlakások aránya 1 százalék alá esett, és a helyzet a válságos 2009-es esztendőben sem fog romlani.

Bár a brit hatóságok számára valamivel könnyebben elérhetők a különleges státuszú csatorna-szigetek, ide is jelentős számban települnek olyanok, akik túl magasnak tartják az – évi 150 font sterling feletti jövedelmekre újonnan ráterhelt – 50 százalékos személyi jövedelemadót. Jersey szigeten egy év alatt 7 százalékos ingatlanár emelkedést jegyeztek fel, ami – az odaköltözők mellett – befektetési célú keresletet is indukált.

Kissé árnyaltabb a kép Guernsey szigeten, ahol a kisméretű lakások ára valamelyest csökkent, ezzel szemben a londoni gazdagok által keresett nagy lakóházak ára emelkedett. Man szigeten tavaly 4 százalékos ingatlanár-emelkedést mutattak ki, és az évre is szilárd irányzatot jósolnak ottani kereskedők.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.