BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Átmeneti szelídülés az inflációban

Enyhült az infláció az első nyári hónapban, de ez csak átmeneti, júliusban már hatni kezd az áfaemelés.

Júniusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,1 százalék volt, éves összevetésben az árak 3,7 százalékkal növekedtek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Az adat eny hén jobb lett, mint amire elemzők számítottak, és a májusi, 3,8 százalékos értéktől is elmarad. Az előző havi megugrást szakértők a forintgyengülés begyűrűzésével magyarázták. A másik drágító körülmény az élelmiszerek árának váratlan megugrása volt, itt most visszafelé mozdulás történt.

A maginfláció 3,2 százalékos volt, vagyis főként a szezonális élelmiszerek és a hatósági árak térítik el a jegybanki céltól a pénzromlást. A helyzet a következő hónapban fog megváltozni, amikor az áfa és a jövedéki adó emelése dobja meg az inflációt, ez 8 százalék feletti havi emelkedési ütemet is okozhat egyes elemzők szerint. Várhatóan néhány hónap alatt teljesen átállnak a kereskedők az új adókulcsokra, így az őszi mutatókban fog látszani, mennyiben tudták érvényesíteni a kereslethiányos piacon az eladók a költségnövekedést. Idén, az első hat hónapban, átlagosan 3,3 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

Egy hónap alatt az élelmiszerek árai 1,6 százalékkal csökkentek, tehát valamelyest korrigálták az előző havi, 5 százalékot közelítő drágulást. Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (9,2 százalék), valamint az étolaj (2,9 százalék) esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal nőtt. A legnagyobb mértékben az egyéb cikkek árai emelkedtek (1,9 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 5,3 százalékkal nőtt, összhangban a kőolaj jegyzések emelkedésével. Átlag feletti áremelkedés volt megfigyelhető a szeszes italok, dohányáruk (0,8 százalék), valamint a szolgáltatások (0,3 százalék) esetében. Ez utóbbin belül az üdülési szolgáltatásokért átlagosan 2,6 százalékkal kellett többet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek árai az átlaggal megegyező mértékben emelkedtek. A háztartási energia (0,4 százalék) és a ruházkodási cikkek (0,3 százalék) körében kis mértékű árcsökkenés következett be.

12 hónap alatt, 2008. júniushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,9 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen drágult a sertészsiradék 30,7, a rizs, hántolmányok 16,2, az idényáras élelmiszerek 14,4 és a párizsi, kolbász 10,2 százalékkal. Árcsökkenés következett be az étolaj (15,7 százalék), a sajt (12,3 százalék) és a liszt (9,2 százalék) esetében. A háztartási energia átlagot meghaladó, 8,0 százalékos áremelkedésén belül a vezetékes gáz ára 20,6 százalékkal nőtt, míg az elektromos energiáé 2,8 százalékkal. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben (6,4 százalék) drágultak a szeszes italok, dohányáruk is. Átlag alatti áremelkedés volt megfigyelhető a szolgáltatások (3,6 százalék) körében, ezen belül a szemétszállítás 10,6, a társasházi közös költség 9,4, a csatornadíj 7,9, valamint a vízdíj 7,8 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkek (1,6 százalék) és a ruházkodási cikkek (0,5 százalék) esetében szintén átlag alatti volt az áremelkedés. Az egyéb cikkek körében árcsökkenés következett be (1,1 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok ára 12,3 százalékkal csökkent, a gyógyszer, gyógyáru 4,9 százalékkal drágult az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.