Ezt az álláspontot persze az MNB, a bankok, a kormány és az ellenzék, mi több, a magyar közgazdász szakma túlnyomó többsége tagadja, bár egyikük sem áll elő kézzelfogható cáfolattal. A devizahitelek bedőlésének veszélye lett az egyetlen indok a forint megalapozatlanul erős árfolyamának fenntartására – írja Róna Péter a Népszabadságban.
Az MSZP elnöke például a Bajnai-kormány sikerének bizonyítékát a devizahitelek törlesztőrészleteinek mérséklődésében látja, ami a forint visszaerősödésének köszönhető, s egy pillanatig sem mérlegeli az erősebb forint hatását a nemzetgazdaság teljesítményére vagy a foglalkoztatottságra. A Fidesz vezérkara kórusban kárhoztatta a kormányt, hogy lám a szlovákoknak sikerült az év elején az eurót bevezetni, nekünk pedig nem. Voltak elemzők, akik egyenesen azt javasolták, hogy meneküljünk az euróba a válság elől. Jól tennék az említettek, ha megnéznék, mi is történt az euró mielőbbi bevezetését szorgalmazó államokban.
A magyar gazdaságpolitika vezetőinek várakozására és elméletére rácáfolva Szlovénia kivételével éppen azok a gazdaságok szenvedik el a legnagyobb visszaesést, amelyek leginkább kötődnek az euróhoz. A balti államok, amelyek fizetőeszközüket az euróhoz kötik és annak leértékelésében a valutaválság veszélyét látják, a GDP 14-18 százalékos zsugorodásával gazdasági összeomlást élnek át, néhány hónappal azután, hogy példátlanul sikeresnek minősítették őket. A reálbérek és az életszínvonal legalább 15 százalékos csökkenése náluk immár elkerülhetetlen. Szlovákia, az euró sikeres bevezetéséhez vezető út élenjáró feltérképezője pedig az első hat hónap alapján 11,4 százalékos GDP-visszaesésre számíthat 2009-ben.
Viszont szomszédja, a nála és nálunk is óvatosabb Csehország szép csendesen utat engedett a korona leértékelődésének, minek köszönhetően gazdasága mindössze 3,4 százalékkal esik vissza. De a leglátványosabb bizonyíték Lengyelország esete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.