A világ egyik legfontosabb adóparadicsomaként számon tartott alpesi nagyhercegség ezzel eleget tenne az OECD elvárásainak, és lekerülne a nem teljes mértékben együttműködő államokat tartalmazó "szürke listáról". Liechtenstein - több más miniállamhoz hasonlóan - a G20 nyomására ígérte meg márciusban, hogy lépéseket tesz a nemzetközi közösséggel való adóügyi együttműködés irányába. Ennek annyi eredménye azonnal volt, hogy lekerült a nemzetközi közösséggel való együttműködést elutasító országok "fekete listájáról".
A vaduzi vezetés júliusban előzetes megállapodást írt alá Nagy-Britanniával arról, hogy a szigetország polgárai minimális büntetés fejében bevallhatják liechtensteini befektetéseiket. Ez a megoldás addig marad érvényben, amíg a két ország teljes körű egyezményt köt az adóügyekről.
Németországgal a nyár folyamán már kialakították az adózási egyezmény tervezetét, ami érezhetően javította a nagy szomszédhoz fűződő viszonyt. Ez sokáig meglehetősen feszült volt, mivel a német kormány óriási adóbevételektől esett el a Liechtensteinbe menekített magánvagyonok után. Emlékezetes, hogy 2008-ban - a nagyhercegi család tulajdonában lévő LGT bankcsoporttól kicsempészett adatok alapján - a német hatóságok nagyszabású nyomozást indítottak liechtensteini bankszámlák tulajdonosai után, a német sajtóban pedig elítélő cikkek sora jelent meg a német államot "kifosztó" alpesi "rablólovagokról".
Alajos régensherceg mostani közlése szerint akár már szeptember-október folyamán aláírhatják az OECD által feltételül szabott 12 egyezményt. A mintegy 400 vagyonkezelő céget tömörítő Liechtenstein Trustees Association ugyan elutasítja a Londonnal kötött egyezséget (és valószínűleg minden más hasonló alkut), ám lobbizásuk a régensherceg szerint nem fogja megakadályozni a szerződések parlamenti elfogadását. Végső esetben akár népszavazást is rendezhetnek az adótitok intézményének lazításáról a 35 ezer lakosú nagyhercegségben, de ezt az uralkodó nem tartja valószínűnek.
Egy másik fontos adóparadicsom, Szingapúr szintén jó úton halad afelé, hogy megfeleljen az OECD elvárásainak. A kelet-ázsiai városállam ma adózási egyezményt kötött Nagy-Britanniával, miután az elmúlt hónapokban már Belgiummal és Új-Zélanddal is hasonló alkut kötött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.