Észak-Amerikában ágazatok sorában figyelhető meg visszavonhatatlan sorvadás, ez egyet jelent azzal, hogy munkahelyek tömege tűnt el egyszer s mindenkorra. E hosszabb távú folyamat tekintetében pedig egyelőre korai lenne számottevő jelentőséget tulajdonítani annak, hogy a júliusi mutató az előző havi 9,5-ről 9,4 százalékra javult.
Az ország egészét számítva mintegy 6,7 milliónyian veszítették el az állásukat a válság kezdete óta, a munkanélküliségi ráta pedig folyamatosan 10 százalék közelében mozog, szemben a legutóbbi ciklus csúcspontján kimutatott 4,9 százalékkal.
Az elkövetkező hónapokban mintegy másfél millió fő esetében jár le a munkanélküli-segély, ami azt sejteti, hogy a jelzáloghitel-tartozások miatt lefoglalt mintegy 5 milliónyi lakás után további nagyszámú kilakoltatás várható. Csupán a helyzet kozmetikázását jelentheti Timothy Geithner pénzügyminiszter terve a segélyezés időtartamának némi meghoszszabbításáról.
Bár az utóbbi napokban több hivatalos intézmény is hangoztatott olyan visszafogottan optimista előrejelzést, hogy az év vége felé egyértelműen pozitívba fordul a GDP alakulásának rátája, a súlyos munkanélküliséget illetően mindez csak árnyalatnyi javulást hozhat.
Becslések szerint a növekedés újraindulásakor is akár 5-6 évre lehet szükség ahhoz, hogy a legutóbbi konjunkturális csúcson tapasztalt foglalkoztatási viszonyok helyreálljanak. Ha lesz is növekedés, annak mértéke kétséges, mert a fiskális élénkítéssel a kincstár oly mértékben túlfeszítette a húrt, hogy a pénzügyminiszter legutóbb kénytelen volt egyensúlyjavító intézkedéseket kilátásba helyezni, kifejezetten utalva az adók esetleges emelésére, ami nyilván visszavetné az amúgy is lanyha keresletet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.