A bruttó hazai termék indexe nem alkalmas arra, hogy "minden szakpolitikai vitában rá lehessen hagyatkozni" - érvel Brüsszel egy készülő vitaindító iratban, amelyet várhatóan a jövő héten jelentet meg. Az EU legfőbb javaslattevő szerve szerint az egyik legfőbb baj a GDP-vel az, hogy nem méri sem a környezeti stabilitást, sem a társadalom befogadóképességét.
A Bizottság ezért várhatóan átfogóbb, komplexebb mérőszámok alkalmazására tesz hamarosan javaslatot. Ezek között egy környezeti index megalkotása éppúgy szerepel majd, mint a szociális intézkedések eredményeit mérő mutató, ezek ugyanis jobban vissza tudják tükrözni a tényleges jólét és életminőség alakulását, mint a nyers GDP-adat. A "környezeti nyomás" indexében például a levegő szennyezettsége vagy a biodiverzitás megléte is fontos szerepet kap majd.
A környezeti nyomás indexe abban is különbözni fog a GDP-től, hogy minél alacsonyabb értéke lesz a kívánatos: csökkenése ugyanis azt mutatja majd, hogy az adott ország előrelépett a környezetvédelemben. A Bizottság azt is tervezi, hogy egyfajta „eredményjelző táblát” (scoreboard-ot) állít össze a tagországokról a fejlődés fenntarthatóságát illetően is. Ennek első változatával még az idén előáll.
Az Eurobarometer egyik tavalyi felmérése azt mutatta, hogy a megkérdezett uniós polgárok több mint kétharmada úgy vélte, szociális és környezeti tényezőket is figyelembe kell venni a fejlődés mérése során, nem csupán a hagyományos gazdasági mutatószámokat. Mindez elemzők szerint akár a lisszaboni stratégia most kezdődő újratervezését is befolyásolhatja. (Mint ismert, a 2000-ben megfogalmazott lisszaboni stratégia keretében az EU 2010-re a világ legversenyképesebb, tudásalapú gazdaságává kívánt válni – ennek kudarca után jövőre várható egy új cél megfogalmazása.)
Az Európai Bizottság mindazonáltal nem az első a nemzetközi szervezetek sorában, amely új mutatószámot keres. Az ENSZ már korábban megalkotta a humán fejlettség indexét (Human Development Index, HDI), amelyben a várható élettartam, az írás-olvasás készségének elterjedtsége, az oktatás és a hagyományos életszínvonal-mutatók egyaránt helyet kapnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.