A gazdasági előrejelzések nagyrészt a múltbeli tapasztalatokból indulnak ki, azonban ez néha félrevezető lehet. Időről időre előfordulnak a folyamatokban úgynevezett strukturális törések, amikor a rendszer, a működések kerete változik meg.
Most is éppen egy ilyen nagyszabású átalakulást szemlélhetünk a világban, a válság ugyanis jócskán átrendezte az erőviszonyokat. A világgazdaság növekedése az évtized első felében kiemelkedően intenzív volt, a bővülés üteme az előző ciklus végétől, 2002-től kezdve emelkedett – állapítja meg az Ecostat frissen megjelent összeállítása.
A kedvező konjunktúra 2006-2007-ben még évi 5 százalék körüli világgazdasági növekedést eredményezett. A növekedés üteme 2007 közepétől mérséklődött, 2008-ban az amerikai ingatlanpiaci- és jelzáloghitel-válság, majd a nemzetközi pénzügyi válság hatására a fejlett világ recesszióba csúszott. 2008 szeptembere és decembere között rendkívül gyors változások következtek be a világgazdaságban, amelyek a korábbi hosszú távú növekedési forgatókönyveket átírták.
A válság általánossá válását megelőző előrejelzések a korábbinál kissé mérsékeltebb ütemű, ám még viszonylag magas és tartós világgazdasági növekedéssel, csökkenő globális munkanélküliséggel, enyhülő szegénységgel, és a nemzetközi kereskedelem és tőkeáramlás bővülésével számoltak. A legfőbb kockázati tényezőnek a népességnövekedéssel járó élelmiszer és energiahiányt, valamint a fejlett országok elöregedő társadalmának problémáját és az éghajlati-környezeti változásokat tekintették.
A jelzálogpiaci válságot megelőzően a 2005-2007 között megjelenő hosszú távú előrejelzések egy része azzal számolt, hogy a világ gazdasági teljesítménye 2030-ig átlagosan évente 3-3,5 százalékkal bővül, így 20-25 éven belül a globális GDP a 2005. évi szint duplájára nőhet. Ez nagyjából a megelőző 30 év növekedési trendjének „meghosszabbításával” volt egyenértékű. Az elemzők úgy vélték, hogy a globális áru- és szolgáltatáskereskedelem ennél nagyobb dinamikával, több mint háromszorosára nőhet, az exporthányad a 2005. évi 26 százalékról 2030-ra 33 százalékra emelkedhet. A prognózisok megegyeztek abban, hogy 2025-ig az Amerikai Egyesült Államok marad a vezető globális gazdasági hatalom, ami elsősorban a kedvező demográfiai tényezőknek, a bőséges természeti erőforrásoknak, a „hatékony” pénzügyi intézményeknek, a jelentős migrációnak, a nagyméretű belső piacnak, a tudományos és technológiai innovációs bázisnak lesz köszönhető.
Annak ellenére, hogy a „Lisszaboni program” 2010-re az EU-t a világgazdaság legjelentősebb gazdasági egységének képzelte el, már az ezredfordulóra nyilvánvalóvá vált, hogy Nyugat-Európa nyersanyagokban szegény, piacai kevésbé rugalmasak és nyitottak, súlyos demográfiai problémákkal küzd, kutatási-fejlesztési potenciálja is elmarad a versenytársakétól. Nyugat-Európa így kevésbé vonzó célpont a képzett külföldi munkaerő számára, és kevésbé hatékonyan képes integrálni a vendégmunkásokat, a munkaerő pedig jóval rugalmatlanabb, mint az amerikai.
Az előrejelző intézetek arra számítottak, hogy a feltörekvő országok között Kína gazdasági növekedése lesz a legszámottevőbb, hiszen 1980 és 2004 között az egy főre jutó GDP több mint ötszörösére nőtt, a GDP növekedési üteme 5,3 százalékról 8,6 százalékra emelkedett, a külkereskedelem részaránya a GDP-ben 15 százalékról 85 százalékra emelkedett. A kínai gazdaság legfőbb erényei többek között a gazdasági nyitás, a magas lakossági megtakarítási ráta, a külföldi tőkevonzó képesség és a viszonylag jól képzett olcsó munkaerő. Kína és India részesedése a világgazdasági teljesítményből folyamatosan növekszik. A CEPII 2006. évi prognózisában Kína részaránya a globális termelésben a 2005. évi 6,3 százalékról 2050-re 21,8 százalékra nő, Indiáé 1,9 százalékról 4,8 százalékra bővül, így ennek a két fejlődő országnak a részesedése csaknem eléri az Egyesült Államokét. E prognózis szerint az USA 2005 évi 30,6 százalékos globális GDP hozzájárulása 2050-re 26,9 százalékra csökken, Nyugat-Európáé 25 százalékról 17 százalékra, Japáné 14 százalékról 7 százalékra mérséklődik. Az újabb előrejelzések pedig Kína, India és más feltörekvő gazdaságok ennél is gyorsabb térnyerésével számolnak.
Hosszú távú előrejelzések szerint 2050-re a jelenlegi G7 országok közül csupán az USA, Japán, Németország és Nagy-Britannia maradhat a legnagyobb gazdaságok csoportjában, Franciaország, Olaszország és Kanada helyére Kína, Dél-Korea és India lép majd. 2025-re Kína válhat a világ legnagyobb gazdaságává. Ekkorra India már megelőzi Franciaországot, 2039-re pedig már Németországot is. A legnagyobb gazdasággal rendelkező országok azonban távolról sem lesznek a leggazdagabbak, az egy főre jutó GDP alapján jelentősen elmaradnak az élmezőnytől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.