Több mint 40 milliárd eurónyi megtakarítást eredményezhet az, ha a tagállamok és az Európai Parlament (EP) érdemi közreműködésével megvalósul az Európai Bizottság célkitűzése, hogy harmadával csökkentsék a vállalkozásokra nehezedő bürokratikus terheket 2012-re. Többek között erre hívja fel a figyelmet az Európai Unió brüsszeli végrehajtó testülete a 2007-ben elindított kezdeményezés eddigi eredményeit és további lépéseit összegző jelentésében.
Az idei 7,6 milliárd eurós költségcsökkentésben már biztosak lehetnek a vállalkozások, a továbbiak garantálásában azonban nagyobb szerepet kell vállalniuk a tagállamoknak és az Európai Parlament tagjainak – hangsúlyozta a jelentés közzététele alkalmából José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Günter Verheugen illetékes biztos, a testület alelnöke a Rapid szerint még konkrétabb volt: azt sürgette, hogy a tagállamok és az EP-képviselők mielőbb fogadják el azt a négy, még függőben lévő javaslatukat, amely mintegy 30,7 milliárd eurós megtakarítást jelentene a vállalkozásoknak. Ezek közé tartozik az elektronikus számlázás megkönnyítésére vonatkozó indítvány és a mikrovállalatok számviteli kötelezettségek alóli mentesítését szorgalmazó előterjesztés.
Összességében a már megtett intézkedések hatására 7,6 milliárd euró lehet az eddigi megtakarítás, és a jelentés készítői úgy gondolják, hogy ezt a cégeknek már az idén érezniük kell. Lehetővé tették például a zöldség- és gyümölcstermesztőknek, hogy ne töltsenek naponta órákat termékeik címkézésével és osztályozásával. Ezzel számításaik szerint mintegy 970 milliós kiadástól mentesülnek az érintettek. A közbeszerzéseknél ezentúl csak a nyertesektől kérik azokat a dokumentumokat, amelyek annak bizonyításához szükségesek, hogy jogosultak voltak a tenderen való részvételre. Ez átlagosan száz euró megtakarítást jelent eljárásonként.
Nyilatkozatban üdvözölte a bizottsági erőfeszítéseket a kontinens kamaráit tömörítő szervezet, az Eurochambres. Arnaldo Abruzzini, a szervezet főtitkára szerint azonban az európai vállalkozások legfőbb gondja még mindig a túl nagy bürokrácia.
A brüsszeli kritikai észrevételek különösen érvényesek Magyarországra, ahol az éves GDP 6,8 százalékát viszik el a bürokratikus terhek – állapította meg Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke. Elmondta lapunknak, hogy miközben az EU-átlag e téren 3,5 százalék, nálunk még inkább nőnek a terhek. Ha a magyar mutatót a felére kívánnánk csökkenteni, azzal még csupán az uniós átlagot érnénk el, és csak utána következhetne az a 25 százalékos mérséklés, amelyről tulajdonképpen a bizottsági jelentés szól. KoM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.