El kellene osztani a Fidesz által emlegetett 900 milliárd forintot tízzel, s akkor nagyjából pont azt az összeget kapnánk meg, amekkora kockázatot a Költségvetési Tanács lát a jövő évi költségvetésben. A többi között erre mutatott rá Pichler Ferenc, emlékeztetve arra, hogy ugyan a KT más makropálya mentén, s más bevételekkel számolt, mint a kormány, ám arra a következtetésre jutott, hogy 10 milliárd forinttal lehet rosszabb az egyenleg jövő év végén a büdzsében lefektetettnél.
Az Állami Számvevőszék is vizsgálta a költségvetés tervezetét , s a kiadási oldal közel 87 százalékát megalapozottnak, és az államháztartás szerkezetét figyelembe véve szükségesnek minősítette. Kovács Árpád elnök a parlamentben pedig úgy fogalmazott: "hangsúlyozottan kedvező", hogy a közvetlen kiadási előirányzatok tervezetét a számvevőszék ellenőrzése szinte teljes körűen megalapozottnak minősíthette. Ugyanakkor a főszámvevő arról is beszélt, hogy kockázatok vannak a bevételi oldalon, mivel a válság miatt nem lehet kiszámítani, mennyi adó folyik majd be.
Varga Mihály a sajtótájékoztatóján azt mondta: "alsó hangon számolva" is 900 milliárd forintos szakmai, elszámolási hibát tartalmaz a jövő évi büdzsé. Példaként említette a jegybank 300 milliárd forintos sterilizációs veszteségét, a BKV 85 milliárd forintos, a vasút 220 milliárd forintos, illetve a kórházak 70-90 milliárd forintos adósságállományát, az E.ON-nál vállalt 66 milliárd forintos átrendezés miatt keletkezett kockázatot, valamint az Út a munkához program 60-80 milliárd forintos hiányzó fedezetét.
A tételeket cáfolva Pichler példaként említette a jegybank sterilizációs veszteségét. Mint emlékeztetett rá: az adott költségvetési évben mindig az előző év veszteségét számolják el, azaz a 2010-es büdzsé terhére az ideit. Már látszik, hogy ez a veszteség közel nem lesz ekkora, pár tízmilliárd forintnyi lesz csupán - mondta.
Fontosabb bírálatok
I. Állami Számvevőszék
a bevételi oldalon jelentősek a kockázatok
a kiadások terén komolyak a finanszírozási feszültségek
gyakran nincsenek megalapozó számítások
komoly kockázatokat hordoz a büdzsét megalapozó gazdasági pálya
a kabinet túlbecsüli a 2010-es társaságiadó-bevételeket
kérdéses az áfabevételek nagysága
nő a be nem fizetett adóhátralékok összértéke
nehéz a vagyonadó esetében az adó-megállapítás
a megszorítások hatásáról sem tervek, sem tanulmányok nincsenek
a tárcáknál és a települési önkormányzatoknál finanszírozási feszültségek, feladatelmaradások lehetnek jelentős kockázat van a Munkaerő-piaci Alap költségvetésében
II. Költségvetési Tanács
veszélyben van a jövő évi deficitcél
a kormányzati számítások alapján elvben a deficitnek 132 milliárd forinttal nagyobbnak kellene lenni a tervezetben lefektetettnél (de csak tízmilliárd körüli lesz, mivel a gazdaság jobban teljesít a prognosztizáltnál)
konzervatívan becsülte meg a kormány a társaságiadó-bevételeket
jövőre kedvezőbb lesz a GDP-adat, mint a kormány prognózisa, 2011-ben viszont lassúbb lesz a növekedés
vagyonadóból csak 33 milliárd forint bevétel lesz a tervezett 50 milliárd helyett
a megszorítások miatt akár százmilliárd forinttal is nőhet a deficit a településeknél
tervezett 20,4 milliárd forintos 2010-es kezességvállalási keret helyett 25-26 milliárd forintos kiadással kell számolni
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.