BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

2009: fordulat a régiókban

Jó hír a vállalkozások számára, hogy ipartelepítési és telephely-fejlesztési pályázatokkal indul az új év a regionális operatív programokban – tudtuk meg Mosonyi Balázstól, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) illetékes főigazgatójától. Először az ipartelepítési felhívás jelenik meg, várhatóan január végén, február elején, 10 milliárd forintos keretösszeggel. Erre a kiírásra márciustól júniusig várják a pályázatokat a hét régióban. Ezt követi a telephely-fejlesztési pályázat. Ezt a kiírást február végén, március elején hirdetik meg, ugyancsak 10 milliárd forintos kerettel. Ennél a támogatási konstrukciónál a pályázatokat áprilistól júliusig lehet majd benyújtani.

Az NFÜ Regionális Operatív Programok Irányító Hatóságának vezetője egyidejűleg arra is emlékeztetett, hogy január közepétől adhatók be a pályázatok szociális célú városrehabilitációt támogató kiírásra. Ezt a felhívást még december elején tették közzé öt – Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország és a Közép-Magyarország – régióban, együttesen mintegy 8 milliárd forintos kerettel. A központi régióban kétféle beruházás – a hagyományos építésű városi területek és az ipari technológiával épült lakótelepek rehabilitációjának – támogatására lehet pályázni, s itt a legnagyobb – egymilliárd, illetve 2,167 milliárd forint – az elérhető forrás. A felhívást meghirdető többi régió közül Észak-Alföld és Észak-Magyarország irányozta elő a legnagyobb összeget – 1,6, illetve 1,267 milliárd forintot – szociális célú városrehabilitációra.

A telephelyfejlesztés, az ipartelepítés és a településrehabilitáció mind népszerű támogatási konstrukciónak számít a régiókban. „Az előző, 2009 áprilisában megjelent telephely-fejlesztési kiírásra például több mint kétszeres volt a jelentkezés: a csaknem 18 milliárd forintos együttes keretre sok jó minőségű pályázat és több mint 40 milliárd forintos támogatási igény érkezett be, hangsúlyozni szeretném, a válság ellenére” – jegyezte meg Mosonyi Balázs. Külön kiemelte a kiírás újszerűségét, amely révén jelentős szerephez jutott a vállalati infrastruktúra-fejlesztés s a munkahelyteremtés és -megőrzés. Ez utóbbi téren csaknem 15 ezer munkahely megtartását és több mint 2400 új munkahely létrehozását eredményezte a rendkívül sikeres pályázat. Azóta Észak-Magyarország kivételével valamennyi régióban befejeződött az értékelés. Eddig 364 projektnek ítéltek meg támogatást telephelyfejlesztésre, és szinte teljesen elfogyott a keret. Ez az NFÜ illetékese szerint azért nagy szó, mert a mostani, 2007–13-as időszak első két évében komoly lekötési gondokkal küzdöttek a régiókban az üzleti környezet javítására és fejlesztésére elkülönített források esetében.

Összességében a hét régióban 1650 milliárd forintnyi európai uniós és hazai támogatás hatékony felhasználásáért felelős a Regionális Operatív Programok Irányító Hatósága az NFÜ-ben. Ebből a keretből a beérkezett 13 700 pályázat közül eddig több mint 4800 projekt részesült támogatásban, hozzávetőleg 590 milliárd forint értékben. Ennek több mint 53 százaléka – 318 milliárd forint – 2009 eredménye – hangsúlyozta a főigazgató. Megítélése szerint ez arra vall, hogy szembetűnően fölgyorsult a régiókban a saját operatív programból adódó lehetőségek kiaknázása. A kifizetéseknél is érzékelhető ez a hatalmas változás: ezek összege immár 120 milliárd forint, ennek több mint 1500 projekt a haszonélvezője. Az idei évre esik az előleg- és támogatásátutalások 89 százaléka.

Ebben az évben összesen 25 tématerületre írtak ki pályázatot. A legtöbbjükre mindegyik régióban lehetett pályázni, sőt a turisztikai tartalmú kiírásokat a Balaton térsége számára külön kerettel hirdették meg.

A politika sokszor akadályozza a hatékony EU-forrásfelhasználást. A régiók nehézségei közül Mosonyi Balázs ezt emelte ki elsőként. Lapunk kérdésére válaszolva elismerte, hogy Magyarországon az EU-csatlakozás óta nem csökkent, hanem nőtt a szakadék a fejlett és az elmaradott régiók között. Egyúttal jelezte, hogy az EU-ban átalakulóban van a felzárkóztatás és a versenyképesség viszonyának megítélése. Szerint elképzelhető, hogy hamarosan új válasz várható a „Kit támogassunk: az elmaradottakat vagy a leggyorsabban fejlődőket?” kérdésre. Nagy baklövésnek minősítette, hogy az EU nem kezeli egy támogatási rendszerben a regionális és a vidékfejlesztést, emiatt fejlettségi „lyukak” keletkeznek a régiókban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.