BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felelőtlen és halogató költségvetési politikával vádolják a brit kormányt

"Felelőtlen és halogató" költségvetési politikát folytat a brit kormány, és ez a brit adósosztályzat leminősítésének, az államadósság fenntarthatatlanná válásának kockázatával jár - írták vasárnap megjelent figyelmeztetésükben vezető brit közgazdászok, akik szerint a brit jegybank is elvesztheti hitelességét a befektetői közösség szemében.

A The Sunday Times című vasárnapi brit lapban megjelent közös levelükben a szerzők - köztük egyetemi gazdaságtan-professzorok, gazdaságelemző házak szakértői, illetve befektetési intézetek vezetői - azt írták: a brit pénzügyminiszter novemberben tartott legutóbbi gazdasági és költségvetési helyzetértékelésében "még vázlatos formában sem" hangzottak el meggyőző tervek a brit államháztartás strukturális hiányának csökkentésére.

A nyílt levél szerint ez nagy felelőtlenség, és károkat okozhat a brit gazdaság egészének.

A szakértők szerint nemcsak a brit szuverén adósosztályzat leminősítésének kockázata növekedett meg - márpedig a leminősítésnek azonnali hatása lenne a font árfolyamára és az államadósság-szolgálat költségeire -, de annak a veszélye is fennáll, hogy fenntarthatatlanná válnak a brit államadósság-folyamatok, sőt "lehet, hogy ez már meg is történt".

Alistair Darling brit pénzügyminiszter a parlamentben tartott múlt havi helyzetértékelésben még rontotta is az idei államháztartási hiányra adott hivatalos prognózist. Az új deficit-előrejelzés 178 milliárd font, ami a hazai össztermék (GDP) becsült értékének 12,6 százalékával lenne egyenlő.

Az idei brit pénzügyi évre áprilisban előterjesztett költségvetésben 175 milliárd fontos - 12,4 százalékos - idei államháztartási deficitjóslat szerepelt, és már ez is példátlan mértékű hiány lett volna a modern brit gazdaságtörténetben.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor''s nemrég - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehetséges legjobb, "AAA" szintű szuverén besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.

A brit közgazdászok vasárnap megjelent figyelmeztetése szerint a brit pénzügypolitika hitelessége is veszélybe kerülhet, különösen akkor, ha a nemzetközi befektetői közösség arra a következtetésre jut, hogy a Bank of England - a brit jegybank - által folytatott kvantitatív enyhítési program olyan, "politikai motivációktól vezérelt" kezdeményezés, amelynek célja a kormány finanszírozási nehézségeinek enyhítése.

 A Bank of England - 315 évvel ezelőtti alapítása óta első ízben - tavasszal kezdett kvantitatív enyhítésbe, vagyis a fél százalékos történelmi mélységben tartott alapkamat mellett likviditásinjekcióval is megpróbálja feléleszteni a brit gazdaságot. Ennek jelenlegi kerete 200 milliárd font (60 ezer milliárd forint).

A vasárnap megjelent nyílt levél szerzői felidézik, hogy Mervyn King, a jegybank vezetője is kérte a brit kormánytól hiteles hiánycsökkentési terv kidolgozását. A kormány azonban mindeddig nem állt elő ilyen tervvel, és úgy tűnik, hogy "politikai megfontolásokból" nincs is szándékában ilyen program elkészítése - áll a szakértők levelében.

A szerzők szerint ebben a helyzetben az ellenzéki Konzervatív Pártnak jóval a jövő tavasszal esedékes választások előtt ismertetnie kell szándékait, hogy a piac és a választók egyértelműen dönthessenek "a kockázatos halogatás" politikáját űző kormánypárt vagy a szükséges lépésekre kész ellenzék között.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.