Az ágazat exportja 11,3 százalékos tizenkét havi zsugorodást mutat, de ha nem az egy évre visszatekintő mutatót nézzük, akkor a tavaly decemberi zuhanás óta emelkedő trend bontakozik ki. A gyenge év eleji számok miatt azonban az első tízhavi átlag még így is –20 százalék. A korábban a legnagyobb visszaesést mutató járműgyártás idei legjobb eredményével –7,4 százalékot ért el, míg a másik meghatározó exportcikkcsoport, az elektronika 14,2 százalékkal szűkült.
Kevésbé pozitív a belföldi eladásban látható tendencia, amely egyelőre stagnálást mutat. Októberben 11,7 százalékkal esett vissza a szektor hazai értékesítése, de a feldolgozóipari ágazatok ennél is nagyobb, 15 százalékos zsugorodást könyvelhettek el. A kettő közötti eltérést főként az energiaszektor bővülése okozta, ugyanis a tavalyinál jóval alacsonyabb volt a hónapban az átlaghőmérséklet.
A szektor kilátásai sem túl biztatók, a rendelések még mindig elmaradnak az egy évvel korábbitól, pedig már akkor is zuhanás volt. A feldolgozóipari új rendelések 9,3, ezen belül a belföldiek 22,8 százalékkal estek. A teljes rendelésállomány pedig 16 százalékkal maradt el a tavaly ilyenkoritól.
Lassan javuló trendet jósol a szektornak Barta György, a CIB Bank elemzője, aki ezt a Nyugat-Európában látható fellendülésre alapozza. Kockázatokat is lát azonban a jövő év első felére, ha ugyanis mégsem lesz zökkenőmentes az európai fellendülés, az minket is rosszul érint majd, mivel a hazai termelésben nagy a külföldi gyártáshoz beszállított félkész termékek aránya. Régiós összehasonlításban sem tartja kedvezőnek a szakértő a magyar adatot, a legtöbb országban már csak egy számjegyű a mínusz, és több pozitív meglepetés is volt a hónap során. Ezt a gyenge itthoni belső keresletre vezeti vissza Barta, így a monetáris politikától is hathatósabb növekedéstámogatást vár. Az ipari termelésben 5 százalékos bővülést valószínűsít jövőre, ez azonban nagyrészt a bázishatásnak köszönhető.
Ugyancsak a tavaly ilyenkori gyenge viszonyítási alapot nevezte a várhatóan kedvezőbb adatok okának Nyeste Orsolya, az Erste Bank makroelemzője. Szintén az exportértékesítés oldaláról megtámogatott, ám így is lassú kilábalást valószínűsít alapesetben, de ezt a külső konjunktúra kedvezőtlen alakulása megingathatja.
A novemberi és főként a decemberi adatok lehetnek már a szakértő szerint a korábbiaknál kedvezőbbek, legalábbis az éves indexek, de a bázishatás a jövő év első feléig segíti csak a statisztikát – fűzte hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.