Azt követően, hogy a Columbia Egyetem Nobel-díjas professzora, Joseph Stiglitz és a Harvard Egyetem ugyancsak nagynevű professzora, Martin Feldstein óva intett a túlzott optimizmustól, az ugyancsak Nobel-díjas Princetoni Paul Krugman még borúlátóbb prognózist adott az amerikai gazdaság idei várható alakulásáról.
Az Amerikai Közgazdász Szövetség éves találkozóján részt vevő neves professzorok eltérő hangsúlyokkal, de egyaránt aggodalmaikat fogalmazták meg az USA gazdaságának idei kilátásairól. Míg Stiglitz szavai szerint a növekedés nem lesz túlságosan "robosztus", addig Krugman - a Bloomberg hírügynökségnek adott interjújában - egyenesen 30-40 százalékosra tette annak az esélyét, hogy a második félévben az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyed.
Krugman szerint az idén az év egészében a növekedés 2 százalék körüli lehet, de úgy, hogy az év második felében ismét komoly visszaesés lesz. Ez a prognózis egyébként borúlátóbb, mint a Bloomberg decemberi, 2,6 százalékos elemzői konszenzusa. Nem szólva arról, hogy a tavalyi utolsó negyedévben az előzetes adatok 4 százalékot meghaladó növekedést rögzítettek. Igaz, az éves egészében még így is 2,5 százalékkal csökkent az Egyesült Államok GDP-je.
Krugman véleményét három tényezővel indokolta. Részint azzal, hogy a Federal Reserve beszünteti a másodlagos értékpapírok vásárlását; illetve, hogy kifut az Obama-adminisztráció 787 milliárd dolláros ösztönző programja; s a vállalatok is beszüntetik a lefogyott készleteik újratöltését. Mindezek közvetlen vagy közvetett hatására ismét növekedésnek indulhatnak a jelzálog hitelek kamatai, ami ismét a lakáseladások és árak csökkenését eredményezi majd. Pedig a lakáseladások amúgy is gyengén alakulnak, nem szólva az új lakások építéséről, ami "egy vicc" a pár évvel ezelőtti szinthez képest - mondta.
A Nobel-díjas közgazda az interjúban más, szerinte rossz irányt vevő folyamatokról is beszélt. Így például kifejtette, hogy a munkanélküliség az év végére ha csekély mértékben is, de nőni fog az év elejeihez képest. A Fed-nek mintegy 2 biliárd dollárnyi felvásárlásokat kellene végrehajtania, hogy csökkentse a munkanélküliséget - idézte egy korábbi FED-elemző véleményét Krugman.
A világ egyik legbefolyásosabb, 2008 óta Nobel-díjas közgazdásza hosszú ideje, sorra igen kritikus véleményt fogalmaz meg az amerikai gazdasággal kapcsolatban. Májusban például arról beszélt, hogy "félmegoldásokat alkalmazunk, amelyek segítenek a gazdaságnak, hogy tovább sántikálhasson, anélkül, hogy valóban felépülne. Ezek az intézkedések lehetővé teszik, hogy a bankok fennmaradhassanak anélkül, hogy megküzdenének érte". Akkor arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok válságkezelői lépései a kilencvenes évek Japánjára emlékeztetnek, s ha nem tesznek kellően agresszív lépéseket a válság megoldására, az amerikai gazdasági a japánhoz hasonlóan "elveszett évtizedet" tudhat majd maga mögött – emelte ki szavai közül májusban a Reuters.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.