Az elmúlt hónapokban több elemzés is taglalta, hogy Magyarországon növekszik a különbség a két mutató (a nemzeti jövedelem – GNI és a bruttó hazai termék – GDP) között.
A magyarok külföldről származó bevételeit egyre nagyobb mértékben haladják meg a külföldiek által nálunk szerzett jövedelmek, ez okozza a különbséget. Ebben ugyan 2009-ben fordulat állhatott be, de erre nézve még nincsenek friss adatok, egyelőre csak az előzetes GDP-számok érhetők el.
Míg nálunk negatív a különbség, a legfejlettebb országokban rendszerint pozitív eltérés mutatkozik, ez főként a tőkejövedelmek áramlására vezethető vissza. Ez természetes következménye annak, hogy korábban nagy tömegben áramlott hozzánk a tőke.
Ugyanakkor Románia és Albánia esetében is jelentős pozitív eltérés adódik – emelte ki Pozsonyi Pál, a KSH főosztályvezetője egy tegnapi beszélgetésen. Ebben azonban elsősorban a munkajövedelmek áramlásának van nagy szerepe, amely a relatíve alacsony GDP-vel együtt okozhat ilyen anomáliát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.