Soros György úgy fogalmaz: az Európai Unió létrehozásakor a szekér a ló elé került. Ezzel a magyar származású üzletember az euró egyik atyjának, Otmar Issingnek korábbi nyilatkozatára utal. A pénzügyi szakértő a múlt héten szögezte le a Financial Times-ban, hogy az Európai Unió létrejöttekor a politikai egység előtt vezették be a monetáris uniót.
Soros úgy látja, az EU számtalan célt tűzött ki maga elé úgy, hogy vezetése tisztában volt azzal, hogy további lépésekre lesz szükség, a közösség azonban most "fagyott" állapotba került. A milliárdos üzletember szerint ugyanez igaz az euróra is, a 2008-as krízis megmutatta, hogy a rendszer nem működik megfelelően, hiszen az országoknak egyenként kellett megmenteniük a bankokat. A görög válság pedig betetőzte ezt, ha a tagállamok nem teszik meg a következő lépést, az euró széteshet – írja Soros a Financial Times-ban.
Az euró bevezetésekor feltételnek tekintették a maastrichti követelmények betartását, ezt azonban Görögország megszegte és a jelenlegi, 3 százalékos államkötvény-kockázati prémiumok mellett az állam alig-alig profitálhat az eurózóna tagságból. Soros úgy látja: fennáll annak a veszélye, hogy Görögország nem képes megoldani a helyzetet, még a szigorítások mellett sem. Megoldást jelenthet a közös, uniós kötvényekkel történő refinanszírozás, ezt azonban Németország ellenzi, mivel nem szeretné a szabályszegő államok költségeit fizetni.
Ezért tehát ideiglenes megoldást kell találni, ez azonban nem foglalja magába Spanyolországot, Írországot, Portugáliát és Olaszországot. Soros leszögezi: ezek az államok az eurózóna túl nagy szeletét teszik ki ahhoz, hogy ilyen átmeneti módszerekkel segíteni lehessen rajtuk. Az üzletember felteszi a kérdést: mi lesz a következő válság esetén? Válaszában eurókötvények bevezetését sürgeti, emellett erősebb ellenőrzést és feltételekhez kötött segélyrendszert tart szükségesnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.