BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Wall Street Journal is felfigyelt Oszkóra: Magyarország bölcsebben járt el

Oszkó Péter a válságkezelés különböző módszereiről írt cikke olvasható a Wall Street Journal internetes honlapján. A pénzügyminiszter írásában amellett érvel, hogy a kormányzati gazdaságélénkítő csomagok végső soron ugyanazt a logikát követik, mint ami a gazdasági válsághoz vezetett, és később ezek az intézkedések vissza fognak ütni.

Az origo.hu szerint a Wall Street Jorunal portálján megjelent cikkben Oszkó Péter elismeri, hogy Magyarország eredetileg kényszerűségből - eladósodottságából eredő sérülékenysége miatt - kerülte el ezt az utat, de szerinte a későbbiekben kevésbé lesz érzékeny a krízis újabb hullámaira, és könnyebben fokozhatja versenyképességét.

Oszkó ezzel lényegében azt a gazdaságpolitikát védi, amely az Európai Unió átlagánál nagyobb visszaesést engedett a magyar gazdaságban az egyensúly javításáért cserébe. Értelmezése szerint kormánya ezzel a hosszú távú érdekeket a pillanatnyi, csalóka eredmények elé helyezte, és ezt - úgymond - azért tehette, mert a kabinet többségének nincsenek politikai ambíciói.

Magyarország szakított a hitelre alapozott növekedési modellel, és speciális terápiát alkalmazott a gazdasági válságra, amelynek legfőbb tanulsága az, hogy a rövid távú gondolkodás nem old meg semmit, csupán még több adósságot hagy hátra - írta Oszkó Péter pénzügyminiszter. 

A miniszter szerint a hitelekből finanszírozott - nem csupán magyarországi - növekedés elkerülhetetlenül válsághoz vezet, számos kormányzat azonban a kilábalást az adósságteher növekedésével járó, a hosszabb távú kilátásokat viszont nem javító ösztönző csomagokban látta meg.

"Magyarország bölcsebben járt el" - írta Oszkó Péter, és részletesen ismertette a magyar pénzügyi és gazdaságpolitika új irányát, amely a 2009 tavaszán megalakult kormányhoz köthető, és amely a megszorító intézkedésekkel jelentősen lefaragta a költségvetési deficitet.

A választott terápia eredményességét jelzi, hogy nincs már szükség a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatására, és elemzők szerint jövőre 4 százalékkal bővülhet a gazdaság, 2014-től pedig bevezethető az euró - írta a pénzügyminiszter.

MTI EcoOszkó rámutatott: "Magyarország viszonylagos sikerének egyik oka az, hogy a fiskális politikát alakító tisztségviselők jó előre leszögezték: nem vesznek részt a 2010-es országgyűlési választáson. Így a hosszú távú pénzügyi egyensúly és a gazdasági növekedés érdeke felülírhatta a rövid távú politikai megfontolásokat".

"Amíg egy kormány gazdaságpolitikáját kizárólag egy adott év gazdasági növekedési rátája és költségvetési deficitszámai alapján ítélik meg, addig ettől a politikától nem várható más, mint hogy látszatnövekedést szolgáljon" - írta Oszkó Péter.

Mint köztudott, Oszkó Péter az utóbbi időben aktívan publikál, többek közt a Világgazdaság Online-on vezetett blogjában, de nemrég a Fistfulofeuros.net oldalon jelent meg írása.

"Minderre aligha került volna sor, ha nem keveredtem volna az internet nyilvánossága előtt vitába más, külföldi bloggerekkel. Persze lehet, hogy pénzügyminiszterektől nem ez a megszokott viselkedés, de ebben már nem hiszem, hogy a fennmaradó időben érdemben változni tudnék" - vallott blogjában a ma megjelent WSJ cikkel kapcsolatban Oszkó Péter.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.