„Hitelesebb és erőteljesebb” fiskális konszolidációt sürgetett ez évre Nagy-Britanniában a Fitch hitelminősítő, hozzátéve: ellenkező esetben veszélybe kerülhet az ország adósságának AAA besorolása. Gordon Brown miniszterelnök tegnap bejelentette: bízik a legkiválóbbnak számító hitelminősítés fenntartásában, és a deficitcsökkentő intézkedések részeként befagyasztja a magas beosztású köztisztviselők és katonatisztek fizetését. Az intézkedés Brown szerint 2013–14-re több mint hárommilliárd fontos megtakarítást jelent.
A brit gazdaság egészségével kapcsolatban a napokban a Moody’s is figyelmeztetést adott ki, ráadásul a legfrissebb makroadatok is borús képet festenek: a januárban 17 havi csúcsra szökött kereskedelmi mérleghiány azt jelzi, az ország nem sokat profitált eddig a font elmúlt három évben bekövetkezett – a dollárhoz képest – 25 százalékos értékvesztéséből.
A Moody’s a brit jegybank különleges likviditási programjának 2012-re tervezett kivonásával kapcsolatban adott hangot aggályainak. A hitelminősítő szerint ugyanis lehetnek még olyan brit pénzintézetek, amelyek nem erősödtek meg eléggé ahhoz, hogy komolyabb károk nélkül elviseljék a monetáris könnyítések megszüntetését. A Moody’s attól fél, hogy a napirenden lévő költségvetési és a monetáris megszorítások együttes hatásaként újabb hitelszűke alakulhat ki, visszalökve a gazdaságot a recesszióba.
A hitelminősítő eközben Csehországgal kapcsolatban is kétségeket fogalmazott meg. Az ország adósságának A1-es besorolása a Moody’s szerint veszélybe kerülhet, ha a májusi választások eredményeként sem szűnik meg a költségvetési hiány leszorítását akadályozó parlamenti patthelyzet. Prágának 2013-ra kellene a GDP három százaléka alá mérsékelni a deficitet; a tavalyi 6,6 százalék után az idén 5,3 százalékos hiány várható. Jelenleg azonban Csehország helyzete a hitelminősítő szerint nem különösebben aggasztó: a kamatfizetések aránya a kormányzati bevételekhez képest négy százalék körüli, ez azt jelzi, hogy az adósság viszonylag alacsony kamatlábak mellett finanszírozható.
Térségünk többi országában az elmúlt hónapokban inkább a pozitív hitelminősítői értékelések voltak túlsúlyban. Miután februárban mindhárom balti ország besorolása javult, a héten a Standard & Poor’s Románia BB+ minősítésének kilátását módosította negatívról stabilra. Döntését a cég azzal indokolta, hogy a januárban elfogadott megszorítások nyomán minden bizonnyal fenntartható lesz az ország húszmilliárd eurós hitelprogramja, amelyet a kölcsönök folyósításának tavalyi befagyasztása után a Nemzetközi Valutaalap az előző hónapban indított újra. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.