Az unió az euróövezet létrehozásakor döntött úgy, hogy szigorítja a tagországok gazdaságpolitikájának ellenőrzését. Ennek jegyében az eurózónába tartozó országoknak évente fel kell újítaniuk stabilitási programjukat, az övezeten kívüli EU-tagállamoknak pedig konvergenciaprogramjukat.
A nemzetközi gazdasági válság miatt az elmúlt évben az EU tagországainak többségében megemelkedett az államháztartási hiány, a tagállamok nagy része emiatt uniós eljárás alatt áll. A mostani értékelésben ezért a brüsszeli bizottság még nagyobb figyelmet szentel a középtávú államháztartási konszolidációs stratégiának.
Múlt héten a bizottság már áttekintette 14 tagország programját, és a legtöbb esetben arra intett, hogy az abban szereplő előrejelzések optimisták, a valóságban a helyzet rosszabbul alakulhat. Különös figyelmet szentel Brüsszel annak, hogy az idei év után a tagállamok jövőre is megfelelő intézkedéseket hozzanak hiánycsökkentési terveik teljesítésére, illetve a válságból kivezető lépések esetleges negatív következményeinek elhárítására.
Magyarország esetében az Európai Bizottság az elmúlt időszakban pozitív alaphangvételű értékeléseket készített a gazdasági stratégiáról. Január végén például a pénzügyi biztos úgy nyilatkozott, nagyra értékeli "a magyar hatóságok és a magyar lakosság erőfeszítéseit, amelyet a globális válság közepette tettek annak érdekében, hogy csökkentsék a költségvetési hiányt, fokozzák a pénzügyi fenntarthatóságot, és megőrizzék a makrogazdasági stabilitást". "A globális pénzügyi válság következtében tapasztalt súlyos gazdasági visszaesés közepette Magyarországnak sikerült elérnie, hogy a költségvetési hiány ne lépje túl a GDP 3,9 százalékát, ami - összhangban a megállapodás szerinti célkitűzéssel - a költségvetési megtakarításokra irányuló intézkedéseknek és az országgyűlés által elfogadott 2010. évi költségvetésnek köszönhető" - fogalmazott akkor az uniós illetékes.
A január végén benyújtott magyar konvergenciajelentés idén a gazdaság 0,3 százalékos csökkenésével, jövőre 3,7 százalékos, 2012-ben 3,8 százalékos növekedéssel számol. Ez évre a program GDP-arányosan 3,8 százalékos, jövőre 2,8 százalékos, 2012-re 2,5 százalékos eredményszemléletű államháztartási hiányt tervez.
Magyarország mellett szerdán még Szlovénia, Luxemburg, Málta, Dánia, Lettország, Litvánia, Csehország, Lengyelország és Románia konvergencia- vagy stabilitási programját értékeli a brüsszeli bizottság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.