Az európai gyermekorvosok szövetsége még a sorsdöntőnek minősített szakbizottsági ülés előtt levélben kérte az EP-képviselőket, ne kizárólag a gyártók érdekeit tartsák szem előtt az élelmiszerek tápanyag-tartalmának kötelező feltüntetéséről szóló szavazás során – tudósít a Spiegel Online. A jelzőlámpa-szerű adatközlés általánossá tétele révén többet lehetne tenni a fogyasztók egészségéért, mint a legnagyszerűbb egészségügyi reformmal – értett egyet az orvosok javaslatával Karl Lauterbach, a német szociáldemokrata párt illetékes szakpolitikusa is.
Miről is van szó? Az EP-ben jelenleg zajlik az élelmiszerek beltartalmáról készülő uniós irányelv vitája. Ennek során Renate Sommer német néppárti képviselő a dosszié kezeléséért első számú felelősséget viselő jelentéstevő. A CDU színeiben politizáló Sommer határozottan kiállt a jelzőlámpa-besorolás kötelezővé tétele ellen, s álláspontját végül a szakbizottság többsége is támogatta.
Ehelyett olyan megoldást támogattak, amely csupán számokban kifejezve teszi kötelezővé az élelmiszerek 100 grammjára vetítve az energia-, a zsír-, a telítetlen zsírsav-, a szénhidrát-, a cukor- és sótartalom feltüntetését. Előírnák továbbá a potenciálisan allergizáló anyagok meglétének közlését is. A húsok, a tejtermékek és a gyümölcsök esetében kötelezővé tennék a származási hely megadását. Külön figyelmeztetés rányomtatását írnának elő a génmódosított, illetve a nanorészecskékkek kezelt élelmiszerek csomagolására.
A jelzőlámpa használatát azonban elvetették. Sommer szerint elsősorban azért, mert tudományosan nem igazolható, melyik tápanyag-összetevő milyen mértékű bevitele számít egészségesnek. Nyilván más szénhidrát-mennyiség fogadható el egy naponta több órát edző sportoló, mint egy irodai ülőmunkát végző személy esetében. Arról nem is beszélve, hogy például a bio almalé magas cukortartalmára bizonyosan piros jelölést kapna, míg egy diétás kóla zöldet – ami nyilvánvalóan abszurd helyzet lenne.
Sem az orvosi szakma, sem a fogyasztóvédők nem elégedettek a szavazással. Egy németországi felmérés szerint a megkérdezett szülők több mint 90 százaléka helyesnek tartaná a csomagolási jelzőlámpa feltüntetését. Egyes egészségpolitikusok szerint közvetlen összefüggés létezik az egészségtelen összetevők feltűnő jelzése és a szív- és érrendszeri megbetegedések vagy a cukorbetegség gyakorisága között.
A szakértők szerint elsősorban az alacsonyabb végzettségűek (például a bevándorlók, vagy magyar példánál maradva a cigányok) körében lenne nagy jelentősége a feltűnő jelzésnek, mert ez a társadalmi réteg nem merül el kellően a számszerű adatok tanulmányozásában – és ráadásul a tapasztalatok szerint jelentős részük az átlagnál egyébként is egészségtelenebb életmódot folytat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.