A gyorsulási irányadó részindexei közül májusban öt mutatott a növekedés, és szintén öt a csökkenés irányába, de az utóbbiak meghatározóbbak voltak. A pénzügyi mutatók közül viszont a reálkamatláb, illetve a gépjárműhitelek is növelték a GYIA-t. Igaz, előbbi még mindig a negatív tartományban található, és az autókölcsönök állománya is csak hajszálnyival tudott bővülni a legutóbbi adat szerint. Harmadik hónapja csökken a gazdaság pénzigényét reprezentáló reálpénzkínálat, ez a visszafogottabb aktivitásra utalhat. Kismértékben szintén rontotta a gyorsulási irányadót a hosszú és a rövid lejáratú kamatok közötti különbség szűkülése. Hosszú ideig tartó emelkedést tört meg a BUX is, 2009 februárja óta minden hónapban javult a Budapesti Értéktőzsde reálértékre átszámított indexe.
Nem szakadt meg ugyanakkor a német üzleti várakozások javulása, az exportkeresletünket jól előre jelző Ifo-index még az eurózónát övező pénzügyi bizonytalanság hatására sem torpant meg. Zsugorodott viszont az ipar termelése, ez a készletállomány változásának is lehet a következménye. A nem élelmiszerek kiskereskedelmében ugyanakkor havi alapon bővülés volt, és ugyancsak növelte a GYIA-t, hogy csökkent a munkakeresés átlagos időtartama. Utóbbi azonban ismét nem a javuló munkaerő-kereslet, hanem a frissen utcára kerülők nagy tömege miatt következett be. Végül a reálkeresetek csökkenése is visszahúzó erőt jelentett, habár éves összehasonlításban még így is pozitív volt a mutató.
Összességében tehát még mindig főként a belső tényezők fékezik a magyar gazdaságot, habár hónapról hónapra látszik néhány pozitív jel. Figyelmeztető lehet azonban a jövőre nézve, hogy a nyugati kormányok felhagytak a fiskális élénkítéssel, ami lelassíthatja a gazdaságuk kilábalását. Ez leghamarabb az üzleti várakozásokon látszódhat majd meg, de gyorsan kifejtheti hatását a jórészt kivitelre termelő ágazatokban is.
Így készül a GYIA
A gyorsulási irányadó egy elismert, nemzetközi módszereken alapuló, leading indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre. A GYIA mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi, mivel az előbb említett jelzőszámok megfelelő idejű késleltetettjeit szerepelteti.
Ennek az a gyakorlati haszna, hogy azonnali képet ad a hazai folyamatokról, míg a hivatalos statisztikai adatok nemritkán több hónap elteltével látnak csak napvilágot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.