Roubininek a Bloomberg által idézett nyilatkozata szerint "jelenleg azzal szembesülünk, hogy az euróövezet egy tipikus pénzügyi válság második szakaszában van." Az EU 750 milliárd eurós mentőcsomagja még nem csendesítette le a piacokat, és továbbra is nyitott a kérdés, vajon a kormányok elég erősek-e ahhoz, hogy megvalósítsák az előirt megszorító intézkedéseket. "Amennyiben a takarékossági szükségintézkedéseket megvalósítják, a piacok stabilizálódni fognak."
Roubini A közgazdászok című rovatunkban olvasható elemzésében úgy fogalmaz: a válságok elkerülhetetlen következményei annak, hogy halmozódnak a makrogazdasági, pénzügyi és gazdaságpolitikai kockázatok, illetve sebezhető pontok, ide sorolva az eszközárakban jelentkező buborékot, a túlzott kockázatvállalást és tőkeáttételt, a hitelboom-periódusokat, az olcsó pénz politikáját, a pénzügyi rendszer megfelelő szabályozásának és felügyeletének hiányát, a bankok és más pénzügyi intézmények kockázatos befektetéseit. ...
Ha fiskális egyensúlyhiányon nem sikerül a kiadások csökkentése és az állami bevételek növelése révén úrrá lenni, akkor csak két opció marad a kormányok számára. Az egyik az infláció, ha saját valutájukban adósodtak el, és ha monetizálni tudják a deficitet. A másik az államcsőd, olyan esetekben, amikor az adósság külföldi valutában áll fenn, és ha a helyzeten pénznyomtatással nem lehet segíteni.
Ennyiben a görög, a portugál, az ír, az olasz és a spanyol gazdasági zavarok lényegében a globális pénzügyi válság második fázisának tekintendők. A magánveszteségek társadalmasítása, és fiskális lazaság – ami a visszaesés ellensúlyozását célzó ösztönzést kísérte – együtt vezetett a költségvetési hiányok és az államadósság veszélyes halmozódásához. A közelmúlt globális pénzügyi válsága ennyiben nem múlt el, hanem egy új – ha lehet még veszélyesebb – fázisába lépett.
A Nobel-díjas Paul Krugman egyébként a The New York Times-on megjelenő blogjában hasonlóan pesszimistán fogalmazott a válsággal kapcsolatban. A közgazdász úgy látja, hogy a jelenlegi válság ügyében senki nem mondja ki a fájdalmas igazságot. Eszerint az Európai Unió perifériáján található országoknak (Görögország, Spanyolország, Portugália, Lettország) Németországhoz képest 20-30 százalékkal csökkenteniük kell béreiket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.