A devizahitelek között a problémás kihelyezések aránya nem magasabb, mint a forinthitelek esetében – jelentette ki Simor András jegybankelnök a jelentést bemutató sajtótájékoztatón.
Azt azonban elismerte, hogy a devizahitelesek körében 80-100 ezren kerülhettek nehéz helyzetbe. A devizahitelezés nem a mostani jegybanki vezetés idején kapott lendületet, hanem még az előző vezetés alatt – emelte ki Simor, aki elutasította, hogy felelős lenne az MNB a devizaadósság megugrása miatt. Már 2001-től felhívta a figyelmet a monetáris hatóság erre a veszélyre, ám nem rendelkezett hatékony eszközzel a folyamat csillapítására.
Továbbra sem határozta meg a jegybank az euróbevezetési céldátumot, azt egyébként a kormánnyal közösen teheti meg, várhatóan két éven belül. Mint arra már korábban az EU konvergenciajelentése is rámutatott, most az MNB-é is megerősítette, hogy nem teljesítünk egyetlen maastrichti kritériumot sem.
Kulcsfontosságúnak tartja a jegybank a fegyelmezett fiskális politikát, bár az önmagában a reálgazdaság felzárkózásához nem elég. A külső eladósodásra épülő növekedési modellt elvetné a jegybank, helyette a belső megtakarításokra alapozna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.