Az MSZOSZ elemzése szerint mindez annak ellenére várható, hogy a KSH 2010. májusi adatai szerint az ez évi január-márciusi ipari termelékenység az egy évvel korábbit 14,7 százalékkal haladja meg, az erre az évre előre jelzett GDP-növekedés pedig várhatóan 0,5 százalék körül fog mozogni. 2010-ben tehát várhatóan ismét igen jelentősen elszakad egymástól az ipari termelékenység és a keresetek alakulása, mégpedig a munkavállalók kárára.
A természetbeni juttatások a legtöbb munkahelyen az adóztatás ellenére is megmaradtak, igaz csökkentett összegben, mely a munkavállalók számára jövedelem-kiesést okozott. Továbbra is a legelterjedtebb az étkezési hozzájárulás, melyet azonban a 2010-es évben jellemzően meleg étkezési-utalványként adnak ki, a hideget teljesen megszüntették.
A visszajelzések szerint csökkent az iskolakezdési támogatást nyújtó munkahelyek száma. Ugyanakkor vannak olyan juttatások, amelyekben továbbra is csupán a dolgozók kis hányada részesül. Ilyen főként az üdülési csekk, ami még ma sem elsősorban a munkavállalóknak jutó kedvezmény.
Összességében megállapítható, hogy a 2010. évi bértárgyalások tapasztalatai szerint ebben az évben talán sikerül teljesíteni a reálkeresetek szinten tartását, de elsősorban a „legszegényebb” ágazatokban és különösen a versenyszféra fizikai foglalkozású munkavállalói körében nagy a veszélye a reálkereset-csökkenésnek.
Ennek valószínűségét növeli a garantált bérminimum várható reálértékének csökkenése is, hiszen a jelenlegi 3,9 százalékos inflációs előrejelzés mellett a garantált bérminimum reálértékének változása -1,2 százalék körüli, és a versenyszférában a garantál bérminimum környékén foglalkoztatottak aránya kb. 20 százalékos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.