Manapság minden negyedik elszívott cigaretta kézzel, „sodrós dohányból” készül Magyarországon.
A sodrós cigi adótartalma ugyanis alacsony, és az ára kevésbé emelkedik, mint a dobozos társaié. A jelenlegi szabályozás alapján tehát az állam azt a fogyasztási szokást preferálja, ami károsabb és drágább, azaz aminek hosszú távú egészségkárosító hatása nagyobb, miközben a lehetséges többletbevételt a dohányzásról történő leszokás támogatására fordíthatnák - hangoztatja a több, mint 600 ezer embert érintő, krónikus légúti betegségben (COPD) szenvedők érdekeit képviselő betegszervezet.
Az Oxigénnel Kezeltek Közhasznú Egyesülete (OKKE) elnöke szerint a betegség kialakulásának a legfontosabb és leggyakoribb oka a dohányzás: a COPD-s betegek 85–90 százalékában a cigaretta döntő szerepet játszik a betegség kialakulásában. Felmérések alapján a 3–3,5 millió magyarországi dohányos 15 százaléka küzd a betegséggel.
Ahogy emelkedik a cigaretta ára (és/vagy csökken az érintett jövedelme), úgy keresik a dohányzók az olcsóbb megoldásokat. Az elmúlt években folyamatosan emelkedik a sodrós dohány piaci súlya a dohánytermékek piacán, és immár minden negyedik szál elszívott cigarettát kézzel készítenek. Ennek hosszú távú következményei, így a COPD kialakulásához történő „hozzájárulásuk” kiszámíthatatlan.
Annyi biztos csupán, hogy a kézi készítésű cigarettával 25 százalékkal több füst kerül a tüdőbe, ráadásul a dohányosok ilyenkor jellemzően nem használnak füstszűrőt, így a füst mindenféle minimális szűrés nélkül kerül a tüdejükbe. A dobozos cigi tartalma ellenőrzött, a nikotin, kátrány és szénmonoxid kibocsátás kötelezően szerepel a dobozokon, a sodrós dohányt szívóknak viszont fogalmuk sincs arról, hogy mennyi káros anyagot visznek be a szervezetükbe.
Az OKKE értetlenül szemléli, hogy a sodrós cigi adótartalma alacsony, és kevésbé emelkedik, mint a dobozosé, miközben folyamatosan arról lehet hallani, hogy nincs elegendő pénz az egészségügyre. Abszurdumnak tartják, hogy a magyar állam „adókedvezményekkel” preferálja azt, ami hosszabb távon károsabb, így költségesebb is.
A betegszervezet mellett mind több tüdőgyógyász is azt szorgalmazza, hogy a dohányáruk bevételéből származó összeg egy bizonyos részét – de legalább a „sodrós dohány” adóemeléséből származó többletösszeget – arra fordítsák, hogy a dohányzást elhagyni akaróknak legyen hova fordulni, ahol megkapja a leszokáshoz szükséges támogatást és a megfelelő gyógyszereket, eszközöket.
Egy nemrég készített norvég felmérésből kiderült, hogy a kézzel sodort cigaretta jóval nagyobb kockázatot jelent a tüdőrák kialakulásában, mint a gyári csomagolású. A válaszadó tüdőrákos betegek csupán 6%-a nem dohányzott soha, viszont a dohányosok döntő többsége (88%) saját maga készítette cigarettáját.
Érdekes tény, hogy annak ellenére volt több tüdődaganatos betegség a sodort cigarettát szívók körében, hogy ők kevesebbet, átlagosan napi 15 szálat szívtak el, a gyári csomagolásút kedvelők egy teljes dobozával szemben. A rák kialakulásának kockázat-növekedésének hátterében minden bizonnyal az áll, hogy az otthon sodort cigaretta lazább szerkezetű és több dohányt tartalmaz a gyárihoz képest. Ennek következtében lényegesen nagyobb mennyiségű kátrány és akár tízszer több nikotin kerülhet egy saját készítésű cigarettát elszívó dohányos tüdejébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.