Június elején a Magyarország fizetőképességéről, valamint az államháztartási hiány jelentős mértékű növekedésének lehetőségéről szóló, negatív tartalmú szalagcímek az ország devizája és kötvényei esetében erőteljes ingadozásokat idéztek elő, mielőtt még a Fidesz-kormány új takarékossági intézkedések bevezetésével gondoskodhatott volna a feszültségek enyhüléséről.
Számos piaci szereplő azóta az IMF-fel egyeztetett , 2010-re a GDP 3,8%-ában megállapított költségvetési hiányra irányítja a figyelmét. Jóllehet Orbán Viktor miniszterelnök szerint Magyarországnak nem áll szándékában az IMF-fel kötött megállapodás keretében még rendelkezésre álló pénzeszközöket felhasználni, a megállapodást 2010 végéig valószínűleg mégis meghosszabbítják, és 2011-re új segélycsomagot terveznek.
Ez Magyarországnak pótlólagos biztonságot nyújtana, és várhatóan kedvezően hatna a magyar értékpapírokra. A kormány egyrészt adócsökkentéseket, másrészt új bankadót jelentett be. Ennek nyomán a bankoknak az elkövetkező két évben 130 milliárd forintot kell befizetniük. Magyarországon legutóbb ismét csökkent az inflációs ráta, a kibocsátásbeli hiány hatalmas méretét figyelembe véve pedig egyelőre nem kell tartós, keresletoldali inflációs nyomással számolni.
A költségvetés égetően szükséges konszolidációja következtében Magyarország a térség azon országai közé tartozik, amelyek a leginkább megszenvedték a globális gazdasági válságot. A konjunktúra dinamikája időközben a kedvezőbb külföldi kereslet hatására mégis pozitív, ami az ipari termelés növekedésében és az év eleje óta pozitív kereskedelmi mérlegben mutatkozik meg.
A forint júniusban a térség egyik leggyengébb devizája volt. A kamatcsökkentési ciklus valószínűleg már véget ért. A jegybank június végi ülésén az alapkamatot a várakozásoknak megfelelően ismét az addigi 5,25 százalékos szinten változatlanul hagyta. A magyar államkötvények hozamai a hónap során nagy ingadozások közepette aránylag jelentős mértékben emelkedtek. Hosszú távon a magyar hozamszint továbbra is vonzó. Mindazonáltal az árfolyamok várhatóan volatilisek maradnak, különösen az új kormány jövőbeni reformjait övező számos, még fennálló tisztázatlan körülmény miatt.
A magyar részvények árfolyamai a térség többi tőzsdéivel összhangban júniusban tovább csökkentek, és a hónapot csak alig valamivel az eddigi, februári éves mélypont fölött zárták. A hónap legelején a fizetőképesség és az államháztartási hiányok körüli viták nyomán egyenesen árfolyamzuhanásnak lehettünk tanúi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.