Az elmúlt hetekben - különösen Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnöknek a gabonaexport leállításáról szóló bejelentése után - 70 százalékkal emelkedett a búza ára - közölte az Inforádió.
A 2008-as élelmiszerválság idején több fejlődő országban erőszakos tüntetések robbantak ki, és elemzők szerint mindez megismétlődhet. "Utcai lázongásokra számítunk, de arra nem, hogy kormányok buknának meg" - mondta Jonathan Wood, a Control Risks nevű nemzetközi tanácsadó cég elemzője.
A szakértő szerint 2008-hoz képest azért jobb a helyzet, mert több az élelmiszertartalék a világon. A pénzügyi válság miatt azonban sok ország csak nehezen tudja kezelni az ismét emelkedő élelmiszerárakat. Különösen azonban az országokban lehet gond, ahol a háztartások kiadásainak nagyobb részét viszi el a bevásárlás.
A Közel-Kelet, Észak-Afrika és ezen belül Egyiptom veszélyeztetett. Az országban szinte hagyományosak az élelmiszerárak miatti tiltakozások, most pedig a közelgő választások és Hoszni Mubarak elnök utódlása miatt is magas a politikai feszültség.
A dél-európai országokban vonulhatnak az utcára a költségvetési megszorítások miatt már amúgy is elégedetlen tömegek. A Janusian nevű biztonsági elemző cég szerint Kelet-Európában is "magas a kockázat".
A görögországi tüntetések ellenére sok elemző nagyobb elégedetlenséget várt Európában a pénzügyi válságot követően. Arra számítanak ugyanakkor, hogy a megszorítások ősszel kezdik érezteti hatásukat, és a nagy szakszervezetek ekkor hirdetnek majd sztrájkokat.
Az IMF és EU segélyfeltételei miatt Közép- és Kelet-Európában kezd elfogyni a türelem - különösen Romániára és a Balti államokra, de emellett Spanyolországra, Olaszországra és Franciaországra is oda kell figyelni - mondják a biztonsági kockázatokkal foglalkozó elemzők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.