A háztartásoknak leggazdagabb 5 százalékának költése inkább az üzleti ciklusokkal függ össze, mint az adócsökkentés kérdésével” – mondta Chris Cornell, közgazdász. A Moody’s kutatása szerint, ahol a párok keresete meghaladja a 210.000 dollárt megállapította, hogy a gazdagok kiadását sokkal inkább befolyásolják a tőzsdei-hullámvölgyek (esések és emelkedések), mint jövedelmük adóterhe.
A tőzsdék teljesítménye az elsődleges szektor, ami vezeti a megtakarításokat a leggazdagabb 5 százaléknál, mondta Mustafa Akcay, közgazdász és a megtakarítások elemzésének társ-kutatója.
A Fed adatai
Amikor az adók Clinton elnöksége alatt 1993-ban növekedtek – a legmagasabb adókulcs 39,6 százalékra 31 százalékról – a megtakarítások az 1993 második negyedévéi 12,1 százalékról 9,5 százalékra csökkentek 1994 első negyedévére. Közben, a július-szeptemberi időszakban a Standard&Poor’s500 index 1,9 százalékkal emelkedett.
A Bush-kormányzat alatti első adócsökkentés a 2001 júniusában történt, a felső kulcs 35 százalékra való mérséklésével, a gazdagok növelték megtakarításaikat. A megtakarítási ráta 2,8 százalékra növekedett 2002 első negyedévére a 2001 második negyedévi -2 százalékról. A Standard&Poor’s500 index 1,1 százalékot zuhant a megtakarítások növekedésének idejében.
A második kör
A Bush-éra második körös adóvágása 2003 májusában történt meg, a gazdaságok növelték megtakarításaikat, a ráta 7,6 százalékra gyorsult 2004 első negyedévére a 2003-as harmadik negyedévi 2,2 százalékról, mutatják a Moody’s adatai. A gazdagok, és a társadalom további 95 százaléka is többet takarított meg, mikor Bush csökkentette az adókat. A Bush-korszak adócsökkentésének értékelését számos esemény árnyalja, például a szeptember 11-ei terrortámadás.
Barack Obama azt mondta, hogy a jómódú amerikaiak adójának csökkentése „rossz ötlet”, mert rekordméretű lyukat ütne a költségvetésbe, mintegy 700 milliárd dollárt.
A válság éve: 2009
Amikor a Standard&Poor’s500 12 éves mélypontra esett (2010. március 9.), a megtakarítási ráta 9 százalékra növekedett. Az index felépülésével a megtakarítási ráta -0,5 százalékra esett. A háztartások leggazdagabb 10 százalékának jövedelmének 8 százalékát osztalék és kamatok adták 2007-ben, állapította meg a Fed felmérése. „A fogyasztás növekedésének nagy része a magasabb jövedelmű csoportoktól származik” – állapította meg az UniCredit New Yorki vezető közgazdásza. „Az alacsonyabb jövedelműek hónapról hónapra élnek.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.