A világgazdaság és az EU
A Századvég Eco törékeny világgazdasági fellendülésre számít, és szélsőséges esetben egy W-alakú recessziót sem tartanak kizártnak – olvasható ki az elemzésből.
Az Európai Uniós fiskális kiigazításokat szorgalmazó álláspontját a kutatóintézet növekedést befolyásoló tényezőnek tekinti, melynek hatására a világgazdasági átlagnál lassabb növekedés várható főbb exportpartnereinknél, de a fejlődő ázsiai országok továbbra is gyors növekedése Európában szintén éreztetni fogja hatását. Összességében tehát tovább javuló külső konjunkturális helyzettel számolnak, amelyben azonban átmeneti visszaesések előfordulhatnak.
A magyar gazdaság helyzete
Prognózisuk szerint a 0,8 százalékos idei GDP-növekedés keresleti oldalú meghatározója a dinamikusan bővülő nettó export lesz. 2011-re már lényegesen magasabb 2,8 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak, amelyet keresleti oldalról a fogyasztás 1,6 százalékos és a beruházások 2,4 százalékos növekedése határoz meg, de emellett igen fontos tényező marad az exporttöbblet is.
A gazdasági válság miatt a foglalkoztatás ez év elején történelmi mélypontjára süllyedt. A foglalkoztatás második negyedévben tapasztalható növekedése a szezonális munkalehetőségeknek, a közfoglalkoztatás bővülésének, valamint az export által húzott feldolgozóiparnak köszönhető. A gazdaságkutatónál rámutattak: a bérnövekedés újbóli felgyorsulására 2011 végéig nem lehet számítani sem a közszférában, sem a versenyszférában. A jövő évi 3 százalék körüli hiányhoz pedig GDP-arányosan néhány tizedszázaléknyi kiigazításra van szükség.
Az export növekedése azonban főleg a kevésbé munkaigényes ágazatokat érinti, így a gyors bővülés nem jár a foglalkoztatás hasonló arányú emelkedésével – áll az elemzésben. A belföldi kereslet élénküléséig a foglalkoztatási helyzet érdemi javulása nem várható. A munkanélküliségi ráta hosszú ideje 10 százalék feletti szinten rögzült, és a fentiek miatt 2011-ben is csak kismértékű javulás várható.
Az infláció továbbra is magasabb az uniós átlagnál, az idei évre 4,7 százalékot prognosztizál a Századvég. 2011-re ennél egy százalékponttal alacsonyabb, 3,7 százalékos áremelkedésre számítanak. A fogyasztói árindex csökkenését elsősorban a gyenge belső kereslet hajtja.
A jegybanki alapkamat ebben az évben nagy valószínűséggel már nem változik, marad az 5,25 százalékos szinten, jövőre azonban megkezdődik a kamatemelési ciklus, és 2011 végére 5,5 százalékos irányadó ráta várható.
Az államháztartás hiánya idén GDP-arányosan 4 százalék körül alakul. Intézkedések nélkül a prognózis szerint az adókiesés nagysága elérné a 400 milliárd forintot, melynek több mint a fele a társasági adóra vezethető vissza. A kormány 29 pontos intézkedési terve 200 milliárd forintot kompenzál, a maradék pedig a tartalékokból és az egyéb egyenlegjavító tételekből finanszírozható.
Kérdéses, hogy az önkormányzatok mekkora deficittel zárják az évet, a teljes ESA-hiány szempontjából a legnagyobb kockázatot ennek a szektornak a költekezése jelenti – szögezi le a kutatóintézet. Változatlan adórendszer és inflációval növelt kiadási oldal mellett a jövő évi 3 százalék körüli hiányhoz GDP-arányosan néhány tizedszázaléknyi kiigazításra van szükség. Az érzékelhető adócsökkentéshez azonban elkerülhetetlen a kiadások számottevő mérséklése, illetve egyes területek strukturális átalakítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.