A Fidesz csütörtökön jelentette be 8 pontos javaslatcsomagját a devizahitelesek megsegítésére. A javaslat néhány pontja valóban üdvözlendő, de egyes gazdasági elemzők aggodalmukat fejezték ki a csomag egészét tekintetve.
A nyolc pontos intézkedéstervezet számos eleme már eddig is ismert volt, de teljesen új ötletekkel is előrukkoltak a javaslat beterjesztői. A cél a devizahitelesek védelme, akiket már eddig is próbálták legalább időlegesen megmenteni az elárverezéstől, mégpedig a kilakoltatási moratóriummal.
A bankok egyoldalú szerződésmódosítási lehetősége nagy fejfájást okozott a devizahiteleseknek, ami a banki kódex részben orvosolni tudott, de tökéletes megoldással nem szolgált. Eddig az éven belüli, rövid lejáratú hitelekre vállalták a bankok, hogy nem módosítanak a feltételeken, mellyel a lakáshitelesek problémái egészen biztosan nem oldódtak meg. Az új szabályozás értelmében a bankok semmilyen körülmények között nem változtathatnának egyoldalúan a kondíciókon. Tiltanák az önkényes kamatemelést is, ezt már a banki kódex tartalmazza, így részleteiben nem tudni, hogy milyen szigorításra lehet számítani.
A tervezet része a középárfolyamon való átváltás, melyet a PSZÁF már régóta szorgalmaz, azt azonban még nem döntötték el, hogy az adott bank vagy az MNB középárfolyama lenne a mértékadó. A módszert már több bank alkalmazza, így nem mondható, hogy ebben a tekintetben a bankok ne néznék az ügyfelek érdekeit. A PSZÁF szerint néhány ezer forintos, nagyobb hitelek esetén 10 ezres nagyságrendű könnyítést jelente a középárfolyam használata a törlesztőrészletek számításánál.
A futamidő meghosszabbításának biztosítására is kényszerítené a kormány a bankokat. A tervezet szerint az adós kérheti, hogy 5 évvel hosszabbítsák meg a hitelét. Erdei Tamás, a Bankszövetség elnöke szerint ez egyoldalú szerződésmódosítás lenne a hitelt felvevő részéről. Egy elemző úgy vélte, hogy ezt a bankrendszer kibírja, a bankok jelenleg is mindent megtesznek, hogy a hitelesek törleszteni tudjanak, hiszen az érdek közös.
A hitel díjmentes előtörlesztésének lehetősége egy másik pont, ami ugyan veszteséget okozhat a bankoknak, és arra sem lehet számítani, hogy a hitelesek tömege választaná ezt az opciót, ugyanis a problémát pont az okozza, hogy nehezen tudják fizetni a törlesztőket. Azonban egyes esetekben könnyebbséget okozna az adósoknak.
A bankok nem követelhetnének nagyobb összeget az adóstól, mint az ingatlan piaci értéke. Ez a pont a legaggasztóbb: a hitelesek ugyanis könnyebben adhatják fel a törlesztést, ha a hitel nagysága meghaladja a lakás értékét, és a bankok nem terhelhetik rá az ügyfelekre a fennmaradó költséget. Az „strategic default” ingatlanok jelzáloghiteleinek törlesztésének felhagyásának tömegessé válásával lehet számolni, ezzel a kockázattal számolva át kellene tekinteni az amerikai ingatlanpiaci folyamatok alakulását.
A tartósan fizetésképtelen ügyfeleket nem lehetne késedelmi kamattal sem terhelni. Az utolsó pont arról szól, hogy az üzleti céllal illetve második nagy harmadik ingatlant vásárlókra nem vonatkozik a csomag. Egyes elemzők úgy vélekedtek, hogy az intézkedések, melyek a védelemre koncentrálnak, ronthatják a fizetési morált.
Amellett, hogy az intézkedéscsomag a forinthitelesekre is vonatkozik, talán joggal háborodnak fel és kérdezik azt, hogy az ő terheiket miért nem csökkenik, ráadásul a devizahitelek bedőlésének aránya és kockázata még most sem haladta meg a forinthitelekét.
A válság nem válogatott: a munkahely elvesztése mindenkit sújtott - értelemszerűen - attól függetlenül, hogy forintban vagy devizában denominált hitele volt. Az elmúlt napok eseményei rávilágítottak arra, hogy mennyire fontos a nemzetközi bizalom és a kiszámítható gazdaságpolitika akár csak ígérete is. Lehet, hogy ennek folytatásával nem volna szükséges a folyamatokba való drasztikus beavatkozás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.