A kohéziós politika jövője szempontjából az Európa 2020 stratégia az irányadó, az intelligens növekedéshez és foglalkoztatáshoz hozzájáruló regionális politikának van létjogosultsága – nyilatkozta lapunknak Nicholas Martyn, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős főigazgatója, aki a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. strukturális alapok felhasználásának tapasztalatairól szervezett nemzetközi konferenciája alkalmából látogatott Budapestre. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió ezzel a stratégiával kíván végérvényesen kilábalni az elmúlt hetven év legsúlyosabb válságából, és elérni azt, hogy kontinensünk a világgazdaság versenyképes szereplője legyen.
Az EU vezető szakembere utalt a bizottság november közepére várható 5. kohéziós jelentésére, szerinte abból már stratégiai keretek és konkrét részletek is kiderülnek, ezek segítik majd a tagállamokat saját terveik kialakításában. Elmondta, hogy a jövőben erőteljesebben szeretnének összpontosítani bizonyos területekre, így az innovációra, a kis- és középvállalkozások megerősítésére, a kutatás-fejlesztésre.
Kérdésünkre, hogy a kohéziós politika meg tudja-e őrizni jelenlegi EU-n belüli pozícióját 2014-től, leszögezte: a továbbiakban is fontos lesz a kohéziós politika, ez következik az Európa 2020 stratégiához való erős kapcsolódásából is. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy új költségvetési tervezési időszak kezdődik az EU-ban, s számítani lehet arra, hogy a válság következtében a szokásosnál is keményebb viták várhatók a tagállamok között. „Miközben folynak a tárgyalások, a bizottság részéről nekünk az a feladatunk, hogy egyértelművé tegyük mindenki számára: amit az EU el akar érni 2020-ra, ahhoz szükség van a kohéziós politikára” – jegyezte meg a főigazgató.
Nicholas Martyn emlékeztetett arra, hogy az európai gazdaság gerincét a kkv-k alkotják: a vállalkozások 99 százaléka és a magánszféra munkahelyeinek kétharmada tartozik ebbe a körbe. A mostani, 2007–13-as költségvetési időszakban 55 milliárd euróval támogatja az EU a megfelelő üzleti környezet kialakítását és fejlesztését. Ebből 27 milliárd euró jut el közvetlenül a kkv-khoz. Kiemelte, hogy Magyarországon 1,3 milliárd euró az előirányzat a kis- és középvállalkozások támogatására 2007–13 között.
„Egészen jó a kohéziós teljesítményük, még a kifizetésben is fölötte vannak az EU-átlagnak, jó példa lehet az unió többi tagállama számára” – mondta el lapunknak Marco Orani, az Európai Bizottság Regionális Politikai Főigazgatóságának Magyarország-felelőse a tanácskozás szünetében. Szerinte jó irányban halad a kormány a kohéziós politika jövőjét illetően is, ezt bizonyítja a kkv-k és az innováció növekvő támogatása. Ugyanakkor előfordulnak problémák is. Kérdésünkre közölte, hogy a Közlekedési operatív programnál a kormány által feltárt szabálytalanságok miatt, magyar kérésre került sor a kifizetés felfüggesztésére. Brüsszelben úgy látják, hogy a kormány már jó úton van a probléma megoldása felé. Lehetségesnek tartotta a forrásátcsoportosítást, ám csak abban az esetben, ha magyar részről kellően alátámasztják és szem előtt tartják az EU törekvését a vissza nem térítendő és a visszatérítendő támogatások közötti egyensúly kialakítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.