A német kormány a válság kezdete óta deficitcsökkentő politikát folytat, miközben ragaszkodik a szigorú fiskális politikához. Az állam az újraegyesítés óta nem látott, 9 százalékos gazdasági növekedést ért el a második negyedévben, miközben fokozatosan csökken a munkanélküliség. Az EU eközben 750 milliárd eurós mentőcsomagot nyújt Görögországnak, amelyből elsősorban Németország veszi ki a részét.
Soros György szerint azonban a látszólag sikeres német gazdaságpolitika deflációs spirálba taszíthatja az eurózónát. A 80 éves milliárdos a Columbia Egyetemen tartott előadásán elmondta: a nagy gazdasági válság már megtanította a világot arra, hogy egy hitelező ország nem folytathat deficitcsökkentő politikát.
Ha mind a hitelt nyújtó, mind a hitelben részesülő államok leszorítják hiányukat, miközben a munkanélküliség magas marad, az deflációs folyamatot indíthat el, ez pedig az eurózóna tartós stagnálását vagy még súlyosabb gazdasági gondokat okozhat – tudósít a Bloomberg.
Soros szerint bár az eurózóna átvészelte a válság első szakaszát, korai az öröm, hiszen a közös fiskális politikát Berlin diktálja, méghozzá abból a téves makrogazdasági elméletből kiindulva, amely csak az infláció fenyegetését ismeri el, de nem tart a deflációtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.