BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trichet: Több költségvetési szigort, vagy nem írom alá!

Az Európai Központi Bank elnöke elégedetlen az EU stabilitási paktumának tervezett reformjával, mert az szerinte nem tartalmaz kellően erős szankciókat a deficitcélok megsértése esetén.

Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke nem volt hajlandó jóváhagyni az euróövezeti szankciók teljes csomagját, amelyről az uniós pénzügyminiszterek a minap döntöttek. Ez tűnik ki Trichet irodájának feljegyzéséből, amely a Financial Times birtokába került.

A bírálat annak nyomán született, hogy Németországban egyre többen kritizálják az Angela Merkel német szövetségi kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök között létrejött kompromisszumot, amely – a lap megfogalmazása szerint – felvizezte a szigorú adósság- és deficitellenőrzés betartására szánt intézkedéseket. Eszerint ugyanis nem lépnek életbe automatikus szankciók abban az esetben, ha a zóna tagállamai megsértik a deficitkorlátra vonatkozó követelményeket.

Trichet egyike volt azoknak, akik kemény szankciókat sürgettek az euróövezetbeli adóssággal küszködő kormányok megbüntetésére. Emellett követelte, hogy a héten kidolgozott új szabályok tervezetét vonják vissza, mert az nem veszi figyelembe az ő ellenvetéseit. A brit lap által látott feljegyzés szerint "Az EKB elnöke nem írja alá a jelentés minden elemét." Az EKB  kormányzótanácsának két tagja, Vitor Constâmcio és Jürgen Stark szintén kifogást emeltek a szabálytervezet ellen. A német illetékesek viszont védelmükbe vették a javaslatot, mondván: a kompromisszum nélkül nem született volna megegyezés a 27 miniszter között.

Az Európai Tanács vezetője, Herman van Rompuy a lap érdeklődésére megerősítette, hogy a jelentéshez csatolják Trichet ellenvéleményét, de a részletekről nem adott tájékoztatást.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.