A világ négy kontinensén ugyanis mind hangosabb azok a bírálatok, amelyek szerint a Fed által bejelentett újabb 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási akció nem veszi figyelembe annak globális kihatásait. Többek között német, brazil, kínai és dél-afrikai illetékesek fejezték ki aggodalmukat amiatt, hogy a Fed részéről várható bankjegynyomtatás gyengítheti a dollárt, felhajthatja a nyersanyagok árait és befektetői készpénz ellenőrizetlen hullámait indíthatja el a feltörekvő piacok felé jelenti a Reuters.
A német szövetségi gazdasági miniszter a Szöulban kezdődő csúcs küszöbén egyenesen valutamanipulációval vádolta meg az Egyesült Államokat. "Az Egyesült Államok expanzív pénzpolitikája gondot okoz, mert a mértéktelen pénzszaporítás a dollár kurzusának közvetett manipulálását is jelenti" - mutatott rá Rainer Brüderle.
Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter pedig a Der Spiegelnek úgy fogalmazott: nem látja értelmét annak, hogy korlátlan mennyiségben pumpálják a pénzt az amerikai gazdaságban, hiszen nincs szó likviditáshiányról. A miniszter szerint a Fed döntése csökkenti az amerikai kormány pénzügypolitikájának hitelességét és megnehezíti a fejlett és a fejlődő államok közötti egyensúly megteremtését.
Kína is elutasította az Egyesült Államok azzal kapcsolatos felvetését, hogy a világ meghatározó gazdaságai konkrét vállalásokat tegyenek folyó fizetési mérlegeik kiegyensúlyozására. Az amerikai vezetés a G20 e heti csúcstalálkozóján szeretne megállapodni a kérdésben, ám előbb Németország jelezte fenntartásait, majd az ázsiai csendes-óceáni térség (APEC) pénzügyminisztereinek hétvégi egyeztetésein is falakba ütközött.
Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter a múlt hónapban állt elő először azzal a javaslattal, hogy a folyó fizetési többleteket vagy hiányokat a kormányok igyekezzenek a GDP 4 százalékában maximálni. Angela Merkel német kancellár szerint azonban az egyensúlytalanságok a gazdaságok közötti versenyképességi különbségeket fejezik ki, így a piaci folyamatok következményei, amelyeket nem tanácsos mesterséges módon befolyásolni.
Cuj Tien-kaj kínai külügyminiszter-helyettes azzal érvelt a felvetés ellen, hogy nem lenne helyes kizárólagos figyelmet fordítani a fizetési mérlegek problémájára, számszerű célok kitűzése pedig a tervgazdálkodás napjaira emlékeztetne. Az APEC pénzügyminisztereinek találkozóján Korn Chatikavanij thaiföldi pénzügyminiszter pedig arra figyelmeztetett, az amerikai terv a kereskedelmi protekcionizmus erősödéséhez vezethetne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.