BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Holnap tárgyalni kezd Írország az IMF-el

Egy potenciális mentőprogram terveinek készítése van folyamatban annak érdekében, hogy megsegítsék az ír kormányt, ha az segélyért folyamodik – közölte az EU pénzügyi biztosa.

Olli Rehn szerint a program az ír bankszektor struktúraváltására helyezné a hangsúlyt, megfogalmazása szerint intenzívebben folytatják a munkát az ország megsegítése érdekében. Rehn szerint "az ír hatóságok elkötelezték magukat, hogy együttműködnek az EU-val, az Európai Központi Bankkal és az IMF-fel a piaci nyugtalanság lecsillapítására - jelenti a BBC.

Jelentések szerint Írország azzal igyekszik megnyugtatni a piacokat, hogy már a jövő héten részleteket közöl. négyéves pénzügyi tervéről. Dublin példátlanul nagyarányú kiadáscsökkentéseket akar megvalósítani, ennek része lehet egy 6 milliárd euró összegű adóemelés. A cél, hogy a költségvetési deficitet a jelenlegi mintegy 12 százalékról a jövő évben levigye 9,5-9,75 százalékra.

Az ír pénzügyminisztérium szerdán bejelentette, hogy közös euróövezeti és IMF küldöttség érkezik Írországba, amely csütörtöktől a Dublinnak nyújtandó esetleges közös hitelprogramról kezd tárgyalásokat. A BBC szerint Írországnak 60 és 80 milliárd euró közötti összegre lenne szüksége.

A The Irish Times azt írta hétvégi számában, hogy kormányzati illetékesek "technikai jellegű" megbeszéléseket folytatnak arról, hogy pontosan miként zajlana a folyamat, ha Írország igénybe venné az EFSF forrásait. A Reuters hírügynökség jelentése szerint Dublin 45 és 90 milliárd euró közötti összeget igényelhet, attól függően, hogy a bankrendszer megszilárdítására is igényel-e támogatást az uniótól.

Közben Portugáliában is szaporodnak az arról szóló jelek, hogy az ország nem lesz képes megbirkózni a mély pénzügyi válsággal és talán a nemzetközi segítségre szorul. Portugália aggodalmának Fernando Eixeira dos Santos pénzügyminiszter adott hangot, aki szerint az országának esetleg milliárdos segélyre lehetne szüksége. Az euró legújabb stabilitási válságában "Görögország, Portugália és Írország problémáiról van szó" - fogalmazott Santos.

A bécsi Die Presse Lisszabonból keltezett elemzése a feszült portugáliai helyzettel kapcsolatban utalt az ország 2011-es válságköltségvetésére, amely radikális takarékossági intézkedéseket és adóemeléseket irányoz elő. Portugália költségvetési hiánya 2009-ben a GDP 9,4 százaléka volt, ennek 2010-ben 7,3 százalékra és 2011-ben pedig 4,6 százalékra kell csökkennie.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.