BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A német "hadigépezet" ismét csúcsra jár

A német szövetségi jegybank 1,7 százalékkal felfelé, 3,6 százalékra emelte az idei németországi gazdasági növekedésre vonatkozó várakozásait.

A prognózis szerint a növekedés hajtóereje az export és a növekvő belföldi kereslet. A GDP idén 3,6 százalékkal, a jövő évben pedig 2,0 százalékkal nő. Ezzel a német gazdaság 2011 végére kilábal a recesszióból és ismét eléri a 2008 első negyedévében mért termelési szintet.

A Bundesbank azt várja, hogy 2012-ben Németországban kevesebb mint 3 millió lesz a munkanélküliek száma, ezzel a 2010 novemberében feljegyzett 7 százalékos munkanélküliségi ráta 6,9 százalékra csökken. A jegybank a munkabérek jelentős emelkedésével számol a következő időszakban. A konjunkturális élénkülés ellenére a Bundesbank szerint a költségvetési deficit a GDP tavalyi 3 százaléka után idén mintegy 3,5 százalékára nő. Az adósságráta pedig a 2009 évben mért 73,4 százalékos magasság után tovább emelkedik, és meghaladja a 80 százalékot - jelenti az N24.

Európa legnagyobb gazdaság tehát csúcssebességre kapcsol, ennek fényében különösen kritikusak azok a konfliktusok, amelyek Berlin és az EU közötti bontakoztak ki az adósságválsággal küzdő államok finanszírozása terén.

Németország kiléphet az euróövezetből, ha az unió vezetői nem fogadják el Berlinnek a pénzügyi szabályozás szigorítását célzó javaslatait – a The Guardian szerint ezzel fenyegette meg uniós kollégáit Angela Merkel. A német kancellár környezete a hétvégét azzal töltötte, hogy cáfolta a londoni lapot, amely úgy értesült: Merkel az október végi brüsszeli uniós csúcstalálkozón vágta ezt Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök fejéhez.

Merkel a találkozó munkavacsoráján keveredett vitába a politikussal, aki antidemokratikus indítványok előterjesztésével vádolta meg őt. A több tagállam által bírált javaslatok között szerepelt például az is, hogy az uniós pénzügyi előírások be nem tartása miatt külső segítségre szoruló tagállamok szavazati jogát felfüggesztenék a tanácsban – hasonló szankciót tartalmaz a liszszaboni szerződés az emberi jogok megsértésének esetére. Papandreu kritikájára a német kancellár úgy vágott vissza a The Guardiannek nyilatkozó források szerint: „ha az euró ilyen klubbá válik, akkor talán jobb, ha Németország távozik”.

Hasonló kijelentésre eddig nem volt példa a németek részéről, ám londoni elemzők nem zárják ki azt a lehetőséget, hogy éppen az euróövezet gazdasága távozik a valutaunióból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.