A Fitch péntek esti londoni bejelentése szerint a cég az eddigi "BBB mínusz"-ról egy fokozattal a befektetésre már nem ajánlott "BB plusz" szintre rontotta a hosszú futamidejű görög hazai és küladósság besorolását, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
Indoklásában a hitelminősítő kiemelte azt a véleményét, hogy jóllehet Görögország tavaly igen jelentős államháztartási konszolidációt ért el - 6 százalékponttal csökkentve a hazai össztermék arányában mért deficitet a súlyos recesszió ellenére -, a konszolidációs erőfeszítéseket azonban még több évig folytatni kell ahhoz, hogy visszatérjen a görög szuverén hitelképességbe vetett szilárd bizalom.
Ráadásul az EU statisztikai hivatala a 2009-es hiányadatokat a vártnál nagyobb mértékben, a GDP-érték 13,6 százalékáról 15,4 százalékra rontotta a felülvizsgálat során, ami azt is jelenti, hogy a tavalyi államháztartási hiány valószínűleg elérte a hazai össztermék 9,4 százalékát az eredeti, 8,1 százalékos cél helyett - áll a Fitch Ratings elemzésében.
A hitelminősítő előrejelzése szerint a GDP-arányos görög államadósság-ráta 160 százalék közelében fog tetőzni, a költségvetési bevételekhez mért kamatkiadások pedig 2014-re várhatóan elérik a 20 százalékot.
A "három nagy" - Moody''s Investors Service, Standard & Poor''s, Fitch Ratings - közül már csak a Fitch sorolta befektetésre ajánlott kategóriába a hosszú futamidejű görög államadósságot, "BBB mínusz" besorolással, amelyet most a spekulatív sáv felső szélére, "BB plusz"-ra rontott.
Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyre immár mindegyik hitelminősítő befektetési szint alatti osztályzatot tart érvényben. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision minap közölt 2010-es évzáró kockázati listáján - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország tavaly a világ legkockázatosabb adós országa lett, megelőzve Venezuelát.
A legmagasabb kockázatú államadósok tízes globális listájára négy további EU-tagállam is felkerült, köztük két új: Magyarország és Spanyolország. Ez a két uniós tagállam még nem szerepelt a CMA DataVision által összeállított negyedéves adóskockázati kimutatások felső tízes mezőnyében.
A tíz legkockázatosabb szuverén adós között van még az EU-tagállamok sorából Írország és Portugália, de ezek már jó ideje jelen vannak az első tízben. Az új lista azt jelzi, hogy a világ tíz - a piacon aktívan forgalmazott adósságú - legkockázatosabb adós országának fele EU-, illetve euróövezeti tagállam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.