BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepetések az exportban

Volt olyan piac, ahova közel megháromszorozódott a magyar kivitel tavaly az első tíz hónapban

Trendváltás nem, de módosulás bekövetkezett tavaly a külkereskedelem relációs összetételében, az egyes viszonylatok „teljesítményében”. Ezt mutatják a Központi Statisztikai Hivatal első tíz hónapra kiadott adatai. A legdinamikusabb exportnövekedést jellemzően az ázsiai piacokon produkálták a magyarok – ám értékben ezek koránt sincsenek a legfontosabbak között. Az import esetében némileg másként fest a helyzet. A legnagyobb hiányt továbbra is a kínai kereskedelem adja, a legnagyobb többletet pedig a brit.

Miközben tavaly az első tíz hónapban – euróban – a kivitel 21, a behozatal 19 százalékkal nőtt, 21 olyan ország volt, ahova ennél dinamikusabban bővültek a magyar eladások. Az import esetében pedig 19 olyan ország van, ahonnan a magyar vásárlások növekedése meghaladja az átlagot.

A magyar exportőröknek sikerült kihasználniuk a válság által kevésbé sújtott, illetve a kilábalást gyorsabban megkezdő országok által kínált lehetőségeket. Jellemző, hogy a tíz legdinamikusabban növekvő exportpiacból csak egy európai akad – Ukrajna –, egy-egy latin-amerikai, illetve afrikai, a többi pedig ázsiai. Tény az is azonban, hogy ezek nem a legjelentősebb relációk. Csupán Ukrajna az, ahova a magyar export értéke meghaladja az egymilliárd eurót, s van még egy – Törökország –, amely megközelíti azt. Exportnövekedés szempontjából a földrészek között Afrika vitte a prímet (62,5 százalékkal), a második Ázsia (42), Európát (21) megelőzi Ausztrália és Óceánia is.

Az import területén más a kép: ott már hat európai ország található. S csak egy olyan reláció van, ahonnan 100 százalékot meghaladó mértékben vásároltak magyarok. A legdinamikusabbak az afrikaiak voltak (76,2 százalék), a második Ázsia (23,2), a harmadik pedig Európa (19,2). A legnagyobb passzívumot a kínai viszonylat termelte tavaly is az első tíz hónapban – az ázsiai ország már korábban átvette a vezető pozíciót Oroszországtól, amely ezúttal is második.

Az első tíz hónap egészében a kivitel dinamikája volt jelentősebb, 21 százalékos, miközben a behozatal 19,2 százalékkal bővült 2009 első tíz hónapjához képest. A külkereskedelmi mérleg az októberi 408 millió eurós többlettel már meghaladta a 4,4 milliárd eurót januártól számítva. Ezzel egyre valószínűbb, hogy elérhető lesz a szakértők által prognosztizált 5 milliárd eurós szint is, habár már az első tíz hónap aktívuma is történelmi csúcsot jelent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.