Nem csupán gazdaságirányítási hibákat, hanem súlyos szabálytalanságokat is elkövetett Esztergom előző, fideszes vezetése a most lezárult számvevőszéki vizsgálat szerint – állítja Tétényi Éva, a város október óta hivatalban lévő polgármestere. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésének szövege még nem nyilvános, csak azt a néhány elemet ismerhettük meg belőle, amelyet Tétényi Éva keddi sajtótájékoztatóján bemutatott. A vizsgálat eredménye akkor válik hivatalossá, ha azt az esztergomi jegyző is aláírja, ő azonban már nem dolgozik a városházán.
A legsúlyosabb vád az előző önkormányzat ellen az, hogy jelzálogot jegyeztek be több korlátozottan forgalomképes ingatlanra, s ebből fedezték a legutóbbi kötvénykibocsátást – közölte Tétényi. Így jelzálog alá került a Sándor-palota, amelyet akkoriban felajánlottak az Alkotmánybíróság székhelyéül is, de megtalálható a listán egy általános iskola épülete, egy kórház, valamint egy balatoni gyermektábor.
Folyamatban van a nyomozás a Szent Miklós Alap nevű családtámogatási rendszerrel kapcsolatban is. Ennek a számlájára elvben minden esztergomi gyerek születésekor 500 ezer forintot fizetett be a város, ők ezt az összeget 21 évesen kapnák meg. Tétényi szerint a vizsgálat kimutatta, az alapot olyan rövid lejáratú lombardhitellel terhelték le, amilyennel nem lehetett volna.
Korábban Horváth Mihály, Meggyes Tamás volt polgármester egykori kampányfőnöke is megemlítette ezt a lehetséges szabálytalanságok közt – őt 2009-ben kizárták a Fideszből.
Az esztergomi Fidesz azért is tartja Tétényit alkalmatlannak a polgármesteri posztra, mert adósságrendezési eljárást kezdeményezett a város ellen, márpedig ez szerintük ekkora adósság mellett szükségtelen lett volna (egy esztergomi lakosra átlagosan 600 ezer forint önkormányzati adósság jut). Ezt tenné megkérdőjelezhetővé az az ÁSZ-megállapítás, amely szerint már 2007 októberében is azért történt meg az első kötvénykibocsátás, hogy elkerüljék az adósságrendezést. Ezt két hónappal később megismételték, 2010 végén pedig már hatmilliárd forintnál is többet kellett volna külső forrásból bevonni, hogy egyensúlyban tartsák a működést.
A fideszes közgyűlési többség által elfogadott költségvetés több városi intézménynek is csak néhány hónapra elegendő pénzt hagy, így több helyen a bérek kifizetése is kérdéses lett. Egy kollégiumot be kell zárni, és van iskola is, amely veszélybe került.
A fideszes közgyűlési többség által elfogadott költségvetés több városi intézménynek is csak néhány hónapra elegendő pénzt hagy, így több helyen a bérek kifizetése is kérdéses lett. Egy kollégiumot be kell zárni, és van iskola is, amely veszélybe került. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.