Májustól nincs szükség külön engedélyre ahhoz, hogy az eddig korlátozás alá eső nyolc tagállam - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Szlovénia és a három Balti-állam - polgárai munkát vállalhassanak Ausztriában. Az osztrákok többsége azonban nem örül a nyitásnak, az olcsó keletről érkező munkaerő miatt sokan veszélyben érzik a munkaerőpiacot - írta a Presse.
A linzi Imas Intézet felmérése szerint az osztrákok 71 százaléka aggódik a munkaerőpiaci nyitás miatt. (Egy korábbi, szintén az Imas által készített felmérés szerint a németek 67 százaléka volt szkeptikus a kelet felé való liberalizációval kapcsolatban.)
Szakértők szerint azonban az aggodalmak alaptalanok. Egyrészt nem valószínű, hogy májustól hirtelen tömegével érkeznének a munkavállalók keletről, ilyesmire senki nem számít. Másrészt a piaci nyitás negatív hatásait valószínűleg bőven ellensúlyozza a több ágazatra jellemző súlyos szakemberhiány mérséklődése.
"Legfeljebb 25 ezer külföldi dolgozó érkezik Ausztriába a liberalizáció után" - vélte Ernst Kopp, a varsói Austrian Economics vezérigazgatója. "Egy jó cipész Lengyelországban 8-900 eurót keres. Még ha Ausztriában 1200 eurót is keresne, ez még nem jelent semmit."
A magyar, cseh és szlovák elemzők hasonlóan látják a helyzetet - különösen, hogy ezekben az országokban sokkal kisebb a mobilitás, mint a már említett Lengyelországban. Erika Teoman kereskedelmi tanácsos szerint "sokan, akik el akarták hagyni Magyarországot, rég elmentek. Többségében fiatalok. Jelenleg Magyarország is komoly szakemberhiánnyal küzd."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.